Tytuł badania: Adaptacja amerykańskiego kwestionariusza do pomiaru oczekiwanych przez młodzież efektów picia alkoholu
Data: 1998
Badacz: Krzysztof Bobrowski, Anna Borucka, Katarzyna Okulicz-Kozaryn

Celem badania była adaptacja amerykańskiego kwestionariusza do pomiaru oczekiwań młodzieży związanych z piciem alkoholu AEQ-A (Alcohol Expentancy Questionnaire Adolescent Form; Goldman, Christiansen i Brown, 1982). Badanie zrealizowano w trzech etapach: 1) tłumaczenie kwestionariusza i przeprowadzenie badania pilotażowego w celu sprawdzenia odbioru kwestionariusza przez uczniów oraz analiza jego funkcjonowania w klasie szkolnej; 2) ocena własności psychometrycznych kwestionariusza; 3) rozstrzygnięcie problemów natury etycznej dotyczących kwestionariusza. W badaniu pilotażowym metodą wywiadu grupowego uczestniczyło 16 uczniów klas pierwszych z warszawskiego liceum ogólnokształcącego; badaniem właściwym objęto 6519 uczniów klas pierwszych wszystkich liceów ogólnokształcących gminy Warszawa-Centrum (średnia wieku 15,5 lat; 59% dziewcząt) i 2736 wybranych losowo uczniów klas trzecich (17,5; 60%). Spośród siedmiu skal kwestionariusza jedna cechowała się niską rzetelnością; dwie inne nie spełniały kryterium trafności teoretycznej przy analizie różnic między grupami uczniów pijących często i w dużych ilościach oraz pijących mało i rzadko. Zarekomendowano do stosowania skróconą wersję kwestionariusza zawierającą cztery skale, charakteryzującą się dostatecznie wysokim współczynnikiem rzetelności i zadowalającą trafnością; w związku z bardzo dobrymi właściwościami psychometrycznymi skalę dotyczącą oczekiwań związanych z kontaktami interpersonalnymi uznano za mogącą funkcjonować samodzielnie. Zgłoszone przez ekspertów wątpliwości natury etycznej wpłynęły na: dołączenie do kwestionariusza kilku pytań buforowych; zmianę nazwy poszczególnych skal tak, aby nie podkreślały one pozytywnych skutków picia alkoholu; zmianę kategorii odpowiedzi.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, oczekiwania wobec alkoholu, kwestionariusz
Author's Keywords: youth, alcohol expectancies, questionnaire
Deskryptory TESE: młodzież, test standaryzowany, zdrowie, problemy zdrowotne, profilaktyka
TESE descriptors: youth, standardised test, health, health problems, prevention
  • Okulicz-Kozaryn, K., Borucka, A. i Bobrowski, K. (1999). Adaptacja amerykańskiego kwestionariusza do pomiaru oczekiwanych przez młodzież efektów picia alkoholu. Alkoholizm i Narkomania, 4, 547-566.