Tytuł badania: Utrapienia życiowe i indywidualne reakcje na stres a choroby
Data: [1992]
Badacz: Karol Mausch, Halina Rulkowska

Celem badań było określenie wpływu utrapień życiowych i specyficznych reakcji psychosomatycznych osób w stresie na występowanie niektórych chorób infekcyjnych i innych dolegliwości somatycznych. Badaniem objęto 90 studentów drugiego roku Wydziału Lekarskiego w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W pierwszym etapie studenci wypełniali kwestionariusz dotyczący samopoczucia po przebytym stresie, Listę Utrapień Życiowych oraz odpowiadali na pytanie, czy w ostatnich czterech tygodniach chorowali na jakąś chorobę infekcyjną (przeziębienie, grypa itp.). Po trzech tygodniach studenci odpowiadali na pytania dotyczące jedynie chorób i dolegliwości zdrowotnych. W grupie osób chorych znaleźli się studenci, którzy podczas ostatnich czterech tygodni albo trzy tygodnie po badaniu chorowali na grypę. W grupie studentów z dolegliwościami somatycznymi znaleźli się studenci, którzy przed badaniem i po odczuwali: bóle brzucha, mdłości, bóle i kłucia w sercu i inne. W badaniu retrospektywnym okazało się, że 8,5% zaburzeń somatycznych można wyjaśnić sposobem reagowania psychosomatycznego w stresie oraz poziomem natężenia reakcji emocjonalnych po przeżytych utrapieniach życiowych. Nie znaleziono korelacji między zachorowaniami na przeziębienie a sposobem reagowania psychosomatycznego w stresie i natężeniem reakcji emocjonalnych po przeżyciu utrapień życiowych. W badaniach prospektywnych 5,75% chorób infekcyjnych oraz 13,1% zaburzeń somatycznych wyjaśnić można sposobem reagowania psychosomatycznego w stresie oraz poziomem natężenia reakcji emocjonalnych po przeżytych utrapieniach. W badaniach retrospektywnych nie stwierdzono, żeby osoby chore i zdrowe różniły się pod względem częstości występowania objawów psychosomatycznych w stresie. Natomiast w badaniach prospektywnych ujawniono, że u osób chorych częściej występowały objawy psychosomatyczne w stresie niż u osób zdrowych. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że: częstość zachorowań na infekcje oraz występowanie różnych dolegliwości somatycznych są częściowo związane z intensywnością przeżywania reakcji emocjonalnych w następstwie stresu; w okresie kilku tygodni, które poprzedzały zachorowanie albo odczuwanie zaburzeń somatycznych, studenci chorujący przeżywali więcej reakcji emocjonalnych niż ich zdrowi rówieśnicy; badani chorujący na infekcje i odczuwający dolegliwości somatyczne częściej wykazywali objawy psychosomatyczne w stresie.

Autorskie słowa kluczowe: stres, psychosomatyka, infekcja
Author's Keywords: stress, psychosomatic, infection
Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, prognozowanie, postawa, osobowość, rozwiązywanie problemów
TESE descriptors: health, illness, forecasting, attitude, personality, problem solving
  • Mausch, K. i Rulkowska, H. (1993). Utrapienia życiowe i indywidualne reakcje na stres a choroby. Psychiatria Polska, 1, 35-42.