Tytuł badania: Organizacja szkół i zarobki dyrektorów
Data: 1 marca 2006 – 20 lipca 2006
Badacz: Szymon Więsław

Ogólnopolskie badanie dotyczyło sposobu wynagradzania osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych (stopień zróżnicowania wynagrodzeń i czynniki wpływające na taki stan rzeczy). Postawiono następujące pytania badawcze: czy i w jakim stopniu otrzymywany przez dyrektorów dodatek motywacyjny odpowiada efektywności ich pracy; w jakim stopniu różnią się zarobki dyrektorów szkół i placówek oświatowych w zależności od typu szkoły (placówki) i ich lokalizacji; którzy dyrektorzy zarabiają najwięcej, a którzy najmniej. Badanie przeprowadzono metodą ankietową na ogólnopolskiej próbie dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Na anonimową ankietę (dostarczaną w wersji papierowej i elektronicznej) odpowiedziało 1039 respondentów, po odrzuceniu błędnie wypełnionych formularzy zakwalifikowano do analizy odpowiedzi 992 respondentów stanowiących ogólnopolską reprezentatywną próbę dyrektorów szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych. Wyniki badania potwierdziły m.in., że istnieje zróżnicowanie otrzymywania dodatków dyrektorskich (funkcyjnych, motywacyjnych) w zależności od regionu. Największą pensję otrzymują dyrektorzy szkół w miastach do 100 tys. mieszkańców.

Deskryptory TESE: placówka edukacyjna, placówka przedszkolna, szkoła publiczna, wynagrodzenie dyrektora szkoły, wynagrodzenie nauczyciela
TESE descriptors: educational institution, pre-primary institution, public-sector school, headteacher salary, teacher salary
  • Więsław, S. (2006). Organizacja szkół i zarobki dyrektorów (raport z badań). Wrocław: Instytut Badań w Oświacie.