Tytuł badania: Ocena stopnia rozwoju sprawności fizycznej dzieci wiejskich na podstawie wybranych cech
Data: 1992 – 1993
Badacz: Jarosław Fugiel

Celem badania była diagnoza poziomu rozwoju wybranych cech motorycznych dzieci i młodzieży wiejskiej. Przebadano łącznie 1481 dziewcząt i chłopców w wieku od 7 do 14 lat ze szkół podstawowych z okolic Trzebnicy i Lubina. Szkoły z okolic Lubina znajdowały się w regionie o znacznym stopniu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Okolice Trzebnicy miały charakter rolniczy, dlatego też w regionie tym występował mniejszy stopień degradacji środowiska naturalnego. Do testów sprawności fizycznej wchodziły: bieg na 20 m, tapping test – uderzanie ręką w krążki, bieg wahadłowy 10 x 5 m, skok w dal z miejsca. Próby były wykonywane przez dzieci dwukrotnie, do analizy brano lepszy wynik. Badanie wykazało, że rozwój sprawności fizycznej nie różnicował obu grup badanych uczniów. W biegu na 20 m zaobserwowano pewną stagnację w rozwoju szybkości lokomocyjnej u dziewcząt trzynasto- i czternastoletnich z okolic Lubina. W pierwszym przedziale wiekowym różnice (niewielkie) wypadły na korzyść chłopców z okolic Trzebnicy, natomiast wśród dziesięciolatków lepiej wypadli chłopcy z okolic Lubina. W ostatnim przedziale wiekowym nie stwierdzono zahamowań w dalszym rozwoju szybkości lokomocyjnej. U chłopców z okolic Lubina zwinność i szybkość (mierzone biegiem wahadłowym) rozwijają się systematycznie w każdej grupie wiekowej. Natomiast u chłopców z okolicy Trzebnicy w wieku pokwitania zanotowano wahania wartości średniej; w kolejnych grupach wiekowych rozwój tych cech przebiegał równomiernie. W skoku w dal z miejsca – za pomocą tego testu badano siłę eksplozywną kończyn dolnych – chłopcy z okolic Lubina osiągali we wszystkich grupach wiekowych lepsze rezultaty od swoich rówieśników z okolic Trzebnicy. Do 13. roku życia wśród chłopców krzywe wzrastały równomiernie, największy przyrost wystąpił w przedziale 13-14 lat. W skoku w dal lepiej wypadły dziewczęta z okolic Lubina, z wyjątkiem siedmio- i dwunastolatek. Na podstawie wyników badania nie stwierdzono ujemnego wpływu zanieczyszczonego środowiska na rozwój morfofunkcjonalny badanych dzieci. Być może pewne różnice dałoby się zaobserwować po upływie kilku lat.

Deskryptory TESE: rozwój fizyczny, rozwój dziecka, rozwój motoryczny, miejsce zamieszkania, obszar wiejski, wychowanie fizyczne
TESE descriptors: physical development, child development, motor development, place of residence, rural area, physical education
  • Fugiel, J. (1994). Ocena stopnia rozwoju sprawności fizycznej dzieci wiejskich na podstawie wybranych cech. Kwartalnik Naukowy, 4, 15-23.