Tytuł badania: Ocena stylu życia młodzieży i świadomość jego wpływu na zdrowie
Data: 2011
Badacz: Iwona Olszowy, Danuta Ponczek

Badanie miało na celu diagnozę stylu życia młodzieży oraz świadomości jego wpływu na zdrowie. Postawiono następujące pytania badawcze, m.in.: jaką rolę w życiu badanej młodzieży pełni rodzina; jaka jest wiedza na temat higieny w okresie dorastania; w jaki sposób nastolatki spędzają czas wolny; jaki jest wpływ wyglądu na zachowania zdrowotne młodych ludzi; jaki jest wpływ wiedzy na zachowania zdrowotne badanych osób. Ankietę przeprowadzono wśród 104 uczniów (ponad 67% dziewcząt) I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu i Zespołu Szkół Zawodowych w Chełmnie. W badaniu posłużono się metodą sondażu diagnostycznego. Uczniowie odpowiadali na pytania podzielone na siedem bloków tematycznych (autorski kwestionariusz ankiety): informacje o sobie, informacje o rodzinie, sposób odżywiania, higiena, aktywność fizyczna i wygląd, emocje i samopoczucie. Sformułowano następujące wnioski, na podstawie wyników opracowanych za pomocą analizy opisowej, testu nieparametrycznego Spearmana i testu U Manna-Whitneya: rodzina jest najważniejszą wartością dla młodych ludzi; dieta młodzieży jest bogata w nabiał, chociaż przeważa w niej brak codziennych śniadań; wiedza z zakresu higieny osobistej jest powszechna; młodych ludzi charakteryzują częste podejmowanie zachowań ryzykownych (picie alkoholu, sięganie po narkotyki) i raczej bierny sposób spędzania wolnego czasu; najczęstszym czynnikiem stresogennym jest dla nich szkoła; świadomość działań prozdrowotnych charakteryzuje bardziej dziewczęta niż chłopców.

Autorskie słowa kluczowe: aktywność fizyczna, styl życia, zachowania ryzykowne, stres, sposób odżywiania
Author's Keywords: physical activity, lifestyle, stress, nutrition
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, postawa, młodzież, edukacja żywieniowa, zachowania, rozwój fizyczny, narkomania, zdrowie
TESE descriptors: health education, attitude, youth, nutrition education, behaviour, physical development, drug abuse, health
  • Ponczek, D. i Olszowy, I. (2012). Ocena stylu życia młodzieży i świadomości jego wpływu na zdrowie. Hygeia Public Health, 47, 174-182.