Tytuł badania: Ocena świadomości stomatologicznej matek dzieci sześcioletnich w województwie mazowieckim
Data: [2011]
Badacz: Elżbieta Jodkowska, Agnieszka Zanio-Kulaszewska, Marcin Zawadziński, Aneta Zduniak

Przedmiotem badania była świadomość stomatologiczna matek i opiekunek sześciolatków z województwa mazowieckiego. W badaniu wzięło udział 157 respondentek, w tym 94 z miasta i 63 ze środowiska wiejskiego. Dobór próby miał charakter losowy. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety, który zawierał 30 pytań wielokrotnego wyboru, dotyczących częstości wizyt u dentysty, nawyków higienicznych i in. Mycie zębów dwa razy dziennie występowało trzy razy częściej wśród dzieci ze środowiska miejskiego niż wiejskiego. Nie stwierdzono różnic środowiskowych, jeśli chodzi o mycie zębów przez dzieci tylko raz dziennie. 45% ankietowanych przyznało, że ich dzieci myją zęby tylko po kolacji, a 36% – po śniadaniu i kolacji. Co trzecia matka z miasta i jedna na cztery ze wsi pomagały dzieciom w myciu zębów. 28% matek zadeklarowało, że stan uzębienia ich dzieci jest bardzo dobry, w opinii 41% zadowalający, 30% zły, a 1% opiekunek nie odpowiedziało na to pytanie. 80% ankietowanych przyznało, że ograniczają dostęp dzieci do produktów zawierających cukier – robiło tak 50% matek z miasta i 31% ze wsi. Z kolei 14 badanych stosowało tzw. model skandynawski, co oznaczało, że ich dzieci mogły jeść słodycze tylko przez jeden dzień w tygodniu. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że stosowanie produktów do higieny jamy ustnej, mimo ich dostępności, jest rzadkie albo niewłaściwe w badanej próbie.

Author's Keywords: prevention, caries
Deskryptory TESE: obszar wiejski, problemy zdrowotne, zdrowie, edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, płeć żeńska, obszar miejski
TESE descriptors: rural area, health problems, health, health education, nutrition education, female, urban area
  • Zanio-Kulaszewska, A., Zduniak, A., Zawadziński, M. i Jodkowska, E. (2012). Ocena świadomości stomatologicznej matek dzieci sześcioletnich w województwie mazowieckim. Nowa Pediatria, 2, 32-39.