Tytuł badania: Ocena stanu wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową młodzieży szkół średnich w mieście wojewódzkim i powiatowym
Data: czerwiec 2006
Badacz: Tomasz Goździewicz, Magdalena Łabędzka, Natalia Markwitz

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy stanu wiedzy na tematy dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową (STD) młodzieży uczącej się w szkołach średnich w mieście powiatowym i wojewódzkim. Próba liczyła 560 uczniów w wieku od 15 do 21 lat (średnia wyniosła 17,35 roku). Respondentów podzielono na dwie grupy: młodzież uczącą się w mieście powiatowym (N = 295; Zespół Szkół w Górze) oraz młodzież uczącą się w mieście wojewódzkim (N = 265; Liceum Ogólnokształcące im. Marii Magdaleny w Poznaniu). Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem ankiety. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi stwierdzono, że wiedza uczniów z miasta powiatowego była istotnie niższa niż uczniów uczących się w mieście wojewódzkim. Wśród głównych źródeł informacji na temat STD najczęściej wskazywano lekcje w szkole (respondenci z miasta powiatowego – 67%, respondenci z miasta wojewódzkiego – 78%); w dalszej kolejności wymieniano telewizję (odpowiednio: 72% i 41%), internet (50% i 35%) oraz prasę (43% i 46%). Dodatkowo odnotowano, że znaczący odsetek badanych (zwłaszcza z miasta powiatowego) w przypadku wiadomości o zarażeniu się STD zadeklarował popełnienie samobójstwa.

Autorskie słowa kluczowe: wiedza, młodzież, choroby przenoszone drogą płciową
Author's Keywords: knowledge, teenagers, sexually transmitted diseases
Deskryptory TESE: młodzież, wiedza, wychowanie seksualne, szkoła średnia, płeć, choroba, zdrowie, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: youth, knowledge, sex education, secondary school, gender, illness, health, health education
  • Goździewicz, T., Łabędzka, M. i Markwitz, N. (2007). Ocena stanu wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową młodzieży szkół średnich w mieście wojewódzkim i powiatowym. Polskich Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1, 11-19.