Tytuł badania: Ocena stanu odżywienia dzieci w wieku 7-12 lat w aspekcie występowania otyłości
Data: 2013
Badacz: Beata Całyniuk, Emilia Kaptur, Ewa Malczyk, Marzena Zołoteńka-Synowiec

W badaniu uczestniczyło 275 uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie. W badanej próbie znalazło się 144 chłopców i 131 dziewcząt, wśród których wykonano pomiary antropometryczne. Z kolei szczegółowe badania (pomiar obwodu ramienia, obwodu talii i grubości fałdu skórnego) wykonano wśród 73 chłopców i 59 dziewcząt, których rodzice wyrazili zgodę na pomiar. Średnia masa ciała u chłopców wyniosła 36,1 kg, a wśród dziewcząt 34,7 kg, co pozwoliło stwierdzić, że waga 80% uczniów i 84% uczennic była prawidłowa. Nieprawidłową wagę ciała stwierdzono u 20% chłopców i 16% dziewcząt, zwłaszcza starszych uczniów w porównaniu z młodszymi. Nadwagę miało 10% chłopców (przede wszystkim starszych niż młodszych – 14% wobec 6%). Wśród dziewcząt niedożywienie stwierdzono tylko u jednej osoby. Z nadwagą borykało się 14% dziewcząt z grupy w wieku 7-9 lat. Wśród dziewczynek w wieku 10-12 lat 10% miało nadwagę i 10% było otyłych. Otyłość odnotowano u 10% respondentów, w tym częściej u chłopców niż u dziewcząt (odpowiednio: 9% i 6%). Zbyt mały obwód ramienia wystąpił u 8% chłopców i 7% dziewcząt. U 5 uczniów stwierdzono, że grubość fałdu skórnego nad mięśniem trójgłowym ramienia była poniżej normy.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, BMI, stan odżywienia, otyłość brzuszna, obwód talii, WHtR, grubość fałdu tłuszczowego nad mięśniem trójgłowym
Author's Keywords: children, BMI, nutritional status, abdominal obesity, waist circumference, WHtR, fatty fold thickness over the triceps
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, medycyna człowieka, zdrowie, problemy zdrowotne, choroba
TESE descriptors: health education, nutrition education, human medicine, health, health problems, illness
  • Malczyk, E., Całyniuk, B., Zołoteńka-Synowiec, M. i Kaptur, E. (2015). Ocena stanu odżywienia dzieci w wieku 7-12 lat w aspekcie występowania otyłości. Problemy Higieny i Epidemiologii, 1, 162-169.