Tytuł badania: Ocena stanu odżywienia 16-letniej młodzieży z łódzkich szkół ponadpodstawowych
Data: [2013]
Badacz: Agnieszka Kolmaga, Marta Łaszek, Marta Niedźwiedzka-Stadnik, Franciszek Szatko, Elżbieta Trafalska, Ewa Zimna-Walendzik

Celem badania była weryfikacja stanu odżywienia 16-letniej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych w Łodzi. W badaniu wykorzystano dane antropometryczne i kliniczne. U każdego ucznia zmierzono masę, wysokość ciała, a także obliczono wskaźnik masy ciała (BMI). W interpretacji wyników posłużono się siatkami centylowymi. Wykorzystano metodę bioimpedancji elektrycznej. Wykonano także pomiar tłuszczu, ciśnienia tętniczego, masy beztłuszczowej oraz wody w organizmie. Badaniem objęto 161 uczniów w wieku 15-17 lat (83 dziewcząt, 78 chłopców). Wyniki badania pokazały, że na niedowagę ma 3,1% badanych (3,6% dziewcząt oraz 2,6% chłopców). Nadwagę zanotowano u 15,5% uczniów (13,2% dziewcząt oraz 17,9% chłopców). Otyłość natomiast stwierdzono u 5,6% uczniów (2,4% dziewcząt, 9% chłopców). Zbyt wysoki wskaźnik zawartości masy tłuszczowej zanotowano u 52,2% badanych. Zbyt mała zawartość wody w organizmie pojawiła się u 59,6% uczniów. U 17,4% badanych stwierdzono nieprawidłowe ciśnienie tętnicze (chłopcy: 28,2%). Wyniki badania wskazały, że co czwarty uczeń charakteryzuje się co najmniej jednym z czterech czynników ryzyka poważnych chorób o charakterze niezakaźnym. Postulatem z badania jest wprowadzenie edukacji zdrowotnej do programów szkolnych.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, BMI, stan odżywiania, młodzież szkolna, ciśnienie tętnicze
Author's Keywords: youth, BMI, nutritional status, students, blood pressure
Deskryptory TESE: edukacja żywieniowa, młodzież, zdrowie, uczeń, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: nutrition education, youth, health, pupil, health education
  • Kolmaga, A. i in. (2014). Ocena stanu odżywienia 16-letniej młodzieży z łódzkich szkół ponadpodstawowych. Problemy Higieny i Epidemiologii, 1, 93-97.