Tytuł badania: Kwestia lojalności w pracy nauczyciela
Data: wrzesień 1994
Badacz: Stanisław Kawula

Celem badania było poznanie opinii studentek-nauczycielek na temat lojalnych postaw nauczyciela wobec pracodawcy i rodziców. Badaniem objęto 108 osób. Lojalną postawę wobec dyrektora szkoły respondentki łączyły z: wypełnianiem obowiązków, odpowiedzialnością (108 wypowiedzi); uczciwym i rzetelnym traktowaniem zawodu, doskonaleniem (93); realizacją zadań, celów szkoły (90); wypełnianiem zaleceń, gotowością do wykonywania poleceń (68); docenianiem potrzeb i praw dziecka (61); zgodnym rozwiązywaniem trudnych sytuacji (42); pójściem na kompromis, wyjaśnianiem (39); pomocą w pracy dyrektora (26); ochroną dyrektora (22). Lojalność wobec rodziców nauczycielki wiązały z: odpowiedzialnością za rozwój i kształcenie dziecka (88 wypowiedzi); otaczaniem dziecka troskliwą opieką, realizacją jego potrzeb (75); niesieniem pomocy w wychowywaniu dzieci (69); informowaniem rodziców o wynikach nauczania i wychowania (66); byciem wzorem do naśladowania dla dziecka (52); otwartością w rozmowach i prawdomównością (50); pomocą rodzicom w trudnych sytuacjach (47); nakłanianiem rodziców do współpracy ze szkołą (39); dyskrecją w kontaktach (18).

Deskryptory TESE: nauczyciel, zachowania społeczne, postawa, relacje interpersonalne, relacja rodzice – szkoła, dyrektor szkoły
TESE descriptors: teacher, social behaviour, attitude, interpersonal relations, parent-school relation, headteacher
  • Kawula, S. (1994). Kwestia lojalności w pracy nauczyciela. Przegląd Edukacyjny, 2-3, 71-78.