Tytuł badania: Drogi wyjścia z kryzysu ekologicznego w wypowiedziach uczniów
Data: [1994]
Badacz: Krystyna Łopata

Celem ankiety było poznanie opinii uczniów na temat działań proekologicznych. Ankietę przeprowadzono wśród 152 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych z trzech wybranych liceów z Krakowa i trzech szkół średnich z innych województw. Wyniki badania wykazały, że uczniowie szkół średnich wiedzą najwięcej o możliwościach zapobiegania zanieczyszczeniom atmosfery i wody, ale niewielu z nich potrafiło podać propozycje chroniące glebę przed degradacją. 63,1% badanych proponowało założenie filtrów na kominy emitujące zanieczyszczenia. 55,9% podawało możliwość budowy oczyszczalni ścieków. Uczniowie z Krakowa opowiadali się za zamknięciem dużych przedsiębiorstw przemysłowych, natomiast młodzi ludzie z innych województw zdawali sobie sprawę, że fabryki takie są miejscem pracy dla wielu osób, dlatego też podawali możliwość unowocześnienia zakładów emitujących zanieczyszczenia. 44,7% wprowadziłoby nakaz używania benzyny bezołowiowej. O podniesieniu świadomości ekologicznej wspomniało 18,4% respondentów. 4,6% badanych uznało, że budowa elektrowni jądrowej pozwoli uniknąć emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Przeciwnych takim rozwiązaniom było 1,3% badanych.

Deskryptory TESE: ankieta, postawa, środowisko, ochrona środowiska, nauka o środowisku, rozumienie, uczeń
TESE descriptors: questionnaire, attitude, environment, environmental protection, environmental education, comprehension, pupil
  • Łopata, K. (1994). Drogi wyjścia z kryzysu ekologicznego w wypowiedziach uczniów. Chemia w Szkole, 1, 55-56.