Tytuł badania: Struktura obrazu siebie u studentów a używanie alkoholu
Data: 1986 – 1990
Badacz: Elżbieta M. Aranowska, Jadwiga B. Sławińska

Celem badania było określenie związku między strukturą obrazu samego siebie a nadużywaniem alkoholu wśród studentów. Badaniem objęto 1255 studentów I-V roku na wyższych uczelniach wrocławskich, z różnych kierunków studiów. Najwięcej studentów reprezentowało: kierunki ekonomiczne (29%), AWF (16%), akademie medyczne (13%), politechniki (12%). Posłużono się Testem Przymiotników Goigha i Heilbruna do określenia struktury obrazu własnego ja. Do oszacowania intensywności używania alkoholu wykorzystano Kwestionariusz A R.C. Engs (1975). Do grupy nadużywających alkoholu włączono studentów, którzy spożywali: małą dawkę alkoholu codziennie, tzn. 100 g wódki albo 0,5 l piwa (jedna miara); średnią dawkę, tzn. dwie miary, kilka razy w tygodniu; dużą dawkę, tzn. trzy miary albo więcej, kilka razy w miesiącu. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że: takie same organizacje cech występują zarówno u osób nadużywających alkohol, jaki i u nienadużywających, tak samo u kobiet i u mężczyzn. Może to oznaczać, że nie ma jednorodnej struktury osobowości alkoholowej; różnice występują w zakresie wartości przeciętnych pewnej grupy cech wśród nadużywających i nienadużywających. Najprawdopodobniej do nadużywania alkoholu przyczyniają się bez względu na wiek: kontrola zachowań, neurotyzm, ekstrawersja, brak planowania odległego; osoby, które nadużywają alkoholu, wykazują deficyt umiejętności interpersonalnych, są aspołeczne; właściwości psychiczne kobiet nadużywających alkoholu różnią się w nieznacznym stopniu od właściwości tych cech u mężczyzn; badania nie przyniosły odpowiedzi na cechy osobowościowe, które chronią osoby nadużywające alkoholu przed uzależnieniem.

Deskryptory TESE: choroba, problemy zdrowotne, samoocena, zdrowie, profilaktyka, osobowość
TESE descriptors: illness, health problems, self-evaluation, health, prevention, personality
  • Aranowska, E.M. i Sławińska, J. (1994). Struktura obrazu siebie u studentów a używanie alkoholu. Psychologia Wychowawcza, 5, 418-429.