Tytuł badania: Młodzież wobec zagrożeń środowiska naturalnego
Data: 1992
Badacz: Ryszarda Kowalewicz

Celem badania była diagnoza wiedzy młodzieży ze szkół średnich na temat zagrożeń środowiska naturalnego w Łodzi. W badaniu posłużono się ankietą zawierającą 37 pytań podzielonych na cztery części tematyczne. Zebrano 134 ankiety, przeprowadzone wśród uczniów liceum zawodowego (specjalność: mechanik naprawy i eksploatacji urządzeń chłodniczych), technikum energetycznego oraz liceum ogólnokształcącego. Uczniowie uczęszczali do klas maturalnych, klasy czwartej (technikum) oraz trzeciej (liceum ogólnokształcące i zawodowe). 89% ankietowanych uznało zanieczyszczenie środowiska w Łodzi za duże. 2% badanych nie miało opinii na ten temat. 9% uczniów uznało zanieczyszczenie środowiska w mieście za średnie. 76% licealistów wskazywało przemysł jako główne źródło zanieczyszczeń w mieście. 25% ankietowanych twierdziło, że do zanieczyszczenia środowiska przyczyniają się przede wszystkim spaliny samochodowe, 14% zaś wymieniło brak oczyszczalni ścieków. 4% badanych wskazywało na działania ludzi, którzy przyczyniają się do negatywnego oddziaływania na środowisko. Licealiści i uczniowie technikum nie byli dobrze zorientowani, jakie zakłady zlokalizowane w Łodzi i w pobliżu miasta szkodzą środowisku naturalnemu; 30% ankiet nie zawierało odpowiedzi na to pytanie. 55% uczniów, którzy podali nazwy zakładów, wymieniało zakład Boruta ze Zgierza, 8% Polfę z Pabianic. 73% uczniów potrafiło podać przykład negatywnego wpływu przemysłu łódzkiego na środowisko; najczęściej wskazywano zapylenie powietrza (35%), obumieranie roślin i drzew (27%), zanieczyszczenie wód gruntowych (13%). Uczniowie najrzadziej wymieniali szkodliwość hałasu dla środowiska naturalnego. Badani uczniowie na pytanie o możliwe działania proekologicznie proponowali unikanie zaśmiecania miasta (59%), zmniejszenie liczby pojazdów samochodowych (18,6%), oszczędne zużycie światła i wody (10,5%), jazdę rowerem (1,5%). 16% osób nie udzieliło żadnej odpowiedzi na to pytanie. W 11% ankiet wskazywano jednostkowe, niepowtarzalne przykłady takich działań. Młodzi ludzie często emocjonalnie reagowali na sytuację zanieczyszczenia miasta; 33% ankietowanych bardzo negatywnie oceniło czystość w Łodzi. Mimo takich reakcji młodzież w dużo mniejszym stopniu angażowała się w indywidualne działania proekologiczne.

Deskryptory TESE: nauka o środowisku, ochrona środowiska, rozumienie, wiedza, postawa, środowisko, obszar miejski, młodzież
TESE descriptors: environmental education, environmental protection, comprehension, knowledge, attitude, environment, urban area, youth
  • Kowalewicz, R. (1994). Młodzież wobec zagrożeń środowiska naturalnego. Ruch Pedagogiczny, 3-4, 68-82.