Tytuł badania: O dzieciach "ryzyka dysleksji" w świetle obserwacji sześciolatków
Data: [1995]
Badacz: Renata Zając

Celem badania było wychwycenie skłonności do dysleksji u 158 wychowanków przedszkoli w gminie Strzegom – Publicznego Przedszkola w Jaroszowie, Publicznego Przedszkola nr 3 w Strzegomiu, Publicznego Przedszkola w Stanowicach. W badaniu posłużono się obserwacją, analizą wytworów oraz analizą sposobu wykonywania określonych zadań i prób. Zebrany materiał badawczy umożliwił stwierdzenie, że wśród wszystkich badanych dzieci 23 posługiwało się lewą lub lewą i prawą ręką (15%), 28 dzieci miało wady wymowy (18%), 22 dzieci miało poważne problemy z narysowaniem postaci ludzkiej (14%), 12 dzieci nie potrafiło odwzorować prostych figur geometrycznych (8%), ośmioro dzieci nie potrafiło odtworzyć prostych struktur rytmicznych ani wydzielić głoski w nagłosie (5%). Występowanie od dwóch do trzech powyższych wskaźników sugerowało możliwość zaistnienia problemów w nauce czytania i pisania w przyszłości. Na 23 dzieci leworęcznych 13 nie miało problemów w innych dziedzinach, natomiast dziewięcioro miało wadę wymowy, z czego siedmioro miało też poważne problemy w innych dziedzinach. Na 28 dzieci z wadą wymowy tylko pięcioro nie miało problemów w innych dziedzinach. Wyniki te potwierdzały opinie badaczy mówiące o wpływie prawidłowej wymowy na wszechstronny rozwój.

Deskryptory TESE: trudności w czytaniu, umiejętności pisania, umiejętności podstawowe, placówka przedszkolna, edukacja przedszkolna
TESE descriptors: reading difficulty, written skills, basic skills, pre-primary institution, pre-primary education
  • Zając, R. (1995). O dzieciach "ryzyka dysleksji" w świetle obserwacji sześciolatków. Życie Szkoły, 10, 596-599.