Tytuł badania: Czytelnicy bez przesady. O stanie czytelnictwa maturzystów w polskiej szkole w roku szkolnym 1997/98 (Ankieta "Kultury" i "Scriptores Scholarum")
Data: marzec 1998
Badacz: Sławomir Jacek Żurek

Głównym celem badania była diagnoza stanu czytelnictwa polskiej młodzieży przed reformą oświatową. Badanie przeprowadzono za pomocą ankiety (opracowanej wspólnie przez redakcję paryskiej Kultury oraz związany z lubelskim Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN kwartalnik Scriptores Scholarum). Próba liczyła 356 uczniów klas maturalnych ze szkół publicznych i prywatnych w Żelechowie (województwo siedleckie), Puławach (województwo lubelskie), Lublinie i Warszawie. Ankieterami byli studenci polonistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pytania badawcze dotyczyły preferencji i wyborów czytelniczych nastolatków, pozytywnych i negatywnych wzorców postaci literackich, opinii o lekturach szkolnych, roli telewizji w codziennym życiu, poglądów na sposoby prowadzenia lekcji języka polskiego itp. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że uczniowie dobierali swoje lektury, poszukując w nich odpowiedzi na decydujące dla nich kwestie. Zwrócono uwagę, że niewątpliwym zainteresowanie cieszyła się także literatura europejska. Jednocześnie zaobserwowano otwartość respondentów na adaptacje kinowe i telewizyjne dzieł literackich.

Deskryptory TESE: czytanie, literatura dla dzieci i młodzieży, reforma szkolnictwa, postawa, przygotowanie do lekcji, literatura, postawa wobec szkoły, młodzież, kino
TESE descriptors: reading, children's and youth literature, educational reform, attitude, lesson preparation, literature, attitude towards school, youth, cinema
  • Żurek, S.J. (1998). Czytelnicy bez przesady. O stanie czytelnictwa maturzystów w polskiej szkole w roku szkolnym 1997/98. (Ankieta "Kultury" i "Scriptores Scholarum"). Scriptores Scholarum, 2/3, 36-55.

Magda Grzeczka 1