Tytuł badania: Jeszcze o hospitacji
Data: [1995]
Badacz: Czesław Barański

Celem badania było poznanie opinii dyrektorów na temat hospitacji zajęć dydaktycznych. Badaniem objęto 100 dyrektorów szkół podstawowych z terenu województwa tarnobrzeskiego. Ankieta składała się z trzech pytań: Czy Pan(i) lubi hospitować nauczycieli? Czy nauczyciele lubią być hospitowani? Czy potrzebne są w tym zakresie jakieś zmiany? Wyniki badania ujawniły, że większość dyrektorów nie lubiło hospitować zajęć (63%). Pozytywnie na to pytanie odpowiedziało 22% badanych, a 15% wybrało odpowiedź: zależy. W opinii badanych nauczyciele także nie lubią tego procederu – jedynie 5% dyrektorów uznało, że nauczyciele ustosunkowują się pozytywnie do hospitacji. 50% badanych oceniło, że nauczyciele nie lubią hospitacji, 45% nie mogło się zdecydować na jednoznaczną odpowiedź. 83% dyrektorów oświadczyło, że w zakresie hospitacji potrzebne są zmiany, przeciwne zdanie wyraziło 7% badanych, a za częściowymi zmianami opowiedziało się 10% respondentów.

Deskryptory TESE: dyrektor szkoły, szkoła podstawowa, zarządzanie szkołą, lekcja, postawa, nauczyciel, kadra kierownicza
TESE descriptors: headteacher, primary school, school management, lesson, attitude, teacher, managerial staff
  • Barański, C. (1995). Jeszcze o hospitacji. Dyrektor Szkoły, 1, 3-5.