Tytuł badania: Jeśli nie rodzina, Kościół, szkoła – to kto?
Data: 1994
Badacz: Ewa Kosińska

Celem badania było określenie tematów poruszanych w domu rodzinnym w opinii młodzieży. W badaniu wzięli udział uczniowie w wieku od 13 do 17 lat. Respondenci twierdzili, że aż 87% rozmów w ich domach to dyskusje krytykujące innych ludzi. 3% badanych uważało, że w ich domach podczas rozmowy porusza się najczęściej tematy związane z dobrymi i złymi stronami życia. Tylko 6% respondentów uznało, że w ich domach rozmowy toczą się wokół pozytywnych ocen różnych sytuacji. 42% respondentów uważało, że przedmiotem krytyki najczęściej padają nauczyciele i szkoły, w opinii 24% badanych byli to księża, a zdaniem 22% państwo i rząd. 6% uczniów przyznało, że w ich domach najczęściej krytykuje się sąsiadów.

Deskryptory TESE: rodzice, rodzina, relacja rodzice – dziecko, relacja dorosły – dziecko, wychowanie dziecka, opieka nad młodzieżą
TESE descriptors: parents, family, parent-child relation, adult-child relation, child rearing, youth protection
  • Kosińska, E. (1996). Jeśli nie rodzina, Kościół, szkoła – to kto? Wychowawca, 7/8, 31-32.