Tytuł badania: Jeśli nie oni, to kto? Czytelnictwo wśród studentów Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej
Data: październik 2000 – listopad 2000
Badacz: Magdalena Przybysz

Przedmiotem badania było czytelnictwo wśród studentów dwóch łódzkich uczelni: Uniwersytetu Łódzkiego (150 studentów) i Politechniki Łódzkiej (150 studentów). Ankietę uzupełnili studenci polonistyki, anglistyki, germanistyki, kulturoznawstwa, etnologii, historii, pedagogiki, prawa, bibliotekoznawstwa i informacji naukowej (Uniwersytet Łódzki ), a także chemii, matematyki, informatyki, włókiennictwa oraz studenci z Wydziału Mechanicznego, Budownictwa i Architektury (Politechnika Łódzka). Dobór rodzaju uczelni był celowy ze względu na profil kształcenia studentów. Postawiono pytania dotyczące m.in.: czytelnictwa innych pozycji lekturowych niż te związane z wymogami egzaminacyjnymi, preferowanych autorów, zainteresowania rynkiem wydawniczo-księgarskim, źródeł informacji na temat książek. W badaniu wykorzystano technikę anonimowej ankiety. Wyniki badania czytelnictwa studentów Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) potwierdziły, że 45% z nich odwiedza księgarnię raz w miesiącu. Także raz w miesiącu do biblioteki przychodzi 54% respondentów z tej uczelni. Struktura księgozbioru domowego badanej zbiorowości wygląda następująco: literatura piękna (77%), encyklopedie/słowniki (58%), literatura fachowa (39%), poezja i literatura historyczna (po 35%), książki przygodowe (28%), dramaty (15%), książki sensacyjne (12%), kryminały i fantasy (po 11%), literatura wspomnieniowa (8%), romanse (5%). Wyniki potwierdziły także, że 52% respondentów czyta powyżej 12 książek w ciągu roku (nie są one związane z tokiem studiów). Ankieta przeprowadzona wśród studentów Politechniki Łódzkiej (PŁ) pokazała, że 47% ankietowanych sięgnęło po książkę po przeczytaniu recenzji. Okazało się, że 37% studentów z PŁ kupuje mniej niż trzy książki rocznie. Najczęściej są to encyklopedie/słowniki (67%), najrzadziej romanse i literatura wspomnieniowa (po 5%).

Deskryptory TESE: czytanie, student, szkoła wyższa, ankieta, biblioteka
TESE descriptors: reading, student, higher education, questionnaire, library
  • Przybysz, M. (2002). Jeśli nie oni, to kto? Czytelnictwo wśród studentów Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum, 11, 15-37.