Tytuł badania: Problem alkoholizmu wśród młodzieży szkolnej a możliwości oddziaływań profilaktycznych
Data: 1998 – 1999
Badacz: Bogumiła Kosek-Nita

Celem badania było określenie możliwości przeprowadzania działań profilaktycznych dotyczących alkoholizmu wśród młodzieży szkolnej. Badaniem objęto 388 uczniów, w tym 222 chłopców oraz 166 dziewcząt. Uczniowie uczęszczali do szkół średnich i zawodowych na Górnym Śląsku (Katowice, Chorzów, Bytom, Siemianowice). Wiek badanych mieścił się w przedziale 15–18 lat. Badanie przeprowadzono za pomocą ankiety. Pytania ankietowe dotyczyły atmosfery wychowawczej w rodzinie, spożywania alkoholu przez domowników, sytuacji szkolnej uczniów, stosunku do spożywania alkoholu przez członków rodziny, oceny szkodliwości spożywania alkoholu. W 35,6% rodzin badanej młodzieży oboje rodziców piło alkohol. Jedynie blisko 25% uczniów zadeklarowało, że żadne z rodziców nie pije alkoholu. Najczęściej młodzież piła alkohol po raz pierwszy w grupie rówieśniczej (22,9% wskazań) oraz na imprezie u kolegów (20,4% wskazań). Inicjację alkoholową w domu przeszło 16,8% ankietowanych. Jedynie 30% badanych do tej pory nie piło alkoholu. Wiek inicjacji alkoholowej mieści się na ogół w przedziale 14–15 lat. Jedynie 15% uczniów zasadniczej szkoły zawodowej było abstynentami. Wiele dziewcząt i chłopców nie uznawało piwa za napój alkoholowy.74% uczniów spożywało alkohol w miarę regularnie. Chłopcy przez picie alkoholu manifestują zazwyczaj wejście w dorosłość. Zarobione pieniądze (na praktykach albo dorywczej pracy) w większości badani młodzi ludzie przeznaczali na alkohol. 30% dziewcząt i 29% chłopców sięgało po alkohol z ciekawości. Dla blisko jednej czwartej chłopców i dziewcząt alkohol dawał możliwość wyluzowania i odstresowania w trudnych sytuacjach. Na podstawie wyników badania wysunięto postulat wprowadzenia i konsekwentnego realizowania w szkołach i placówkach wychowawczych zajęć na temat uzależnień oraz ich konsekwencji. Na ten cel należy przeznaczyć większe środki finansowe, by działania profilaktyczne opierały się na różnorodnych metodach, w tym w formie zajęć wyjazdowych, happeningów albo warsztatów terapeutycznych.

Deskryptory TESE: choroba, zdrowie, problemy zdrowotne, profilaktyka, terapia zajęciowa
TESE descriptors: illness, health, health problems, prevention, occupational therapy
  • Kosek-Nita, B. (2000). Problem alkoholizmu wśród młodzieży szkolnej a możliwości oddziaływań profilaktycznych. Chowanna, 1, 88-101.