Tytuł badania: Problematyczne używanie internetu – symptomy i metoda diagnozy. Badania wśród dorastającej młodzieży
Data: [2011]
Badacz: Ryszard Poprawa

Celem badania była diagnoza trafności teoretycznej opracowanego narzędzia pomiaru problematycznego używania internet (PUI) – Testu Korzystania z Internetu (TKI). Badaniem objęto 654 internautów (54% dziewcząt i 46% chłopców) w wieku od 15 do 19 lat. W badaniu poza TKI posłużono się także autorską Ankietą na temat Aktywności w Internecie. Na podstawie zgromadzonego materiału potwierdzono trafność teoretyczną PUI oraz wykazano wysokie walory psychometryczne TKI. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano u około 2% respondentów wysoki stopień symptomów PUI, do których należą: trudności z kontrolą aktywności w internecie, kompulsywne, obsesyjne owładnięcie, utrata satysfakcji i wzmagająca się potrzeba, narastające szkody i konflikty, zaniedbywanie innych aktywności i relacji, nałogowa ucieczka od stresu, obrona nałogu. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami odsetek uczniów zagrożonych w grupie chłopców wynosił 16%, z kolei w grupie dziewcząt – 10%.

Autorskie słowa kluczowe: Internet, uzależnienie, ocena psychometryczna, dorastający, pomiar, symptomy
Author's Keywords: Internet, addiction, psychometric evaluation, adolescent, measurement, symptoms
Deskryptory TESE: Internet, sieć komputerowa, młodzież, postawa, zachowania, psychologia, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: Internet, computer network, youth, attitude, behaviour, psychology, ICT
  • Poprawa, R. (2012). Problematyczne używanie internetu – symptomy i metoda diagnozy. Badania wśród dorastającej młodzieży. Psychologia Jakości Życia, 11, 57-82.