Tytuł badania: Problematyka doradztwa zawodowego w projektach realizowanych w Polsce w ramach EFS SPO RZL w latach 2004-2006
Data: 2008
Badacz: Katarzyna Karska, Agnieszka Łukaszewska

Raport powstał w wyniku realizacji projektu Poradnictwo w Sieci, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Zawiera charakterystykę projektów związanych z problematyką poradnictwa zawodowego, realizowanych w ramach działań 1.1., 1.5., 1.6. EFS SPO RZL w latach 2004-2006. Raport prezentuje udział Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich na tle dwóch pozostałych programów (ZPORR, EQUAL), realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) w latach 2004-2006 skierowany był do bardzo szerokiej grupy beneficjentów i dotyczył takich zagadnień jak: zatrudnienie, wyrównywanie szans w dostępie do edukacji, rozwój rynku pracy, kształcenie zawodowe i ustawiczne, promowanie przedsiębiorczości, podnoszenie jakości kształcenia oraz jakości usług świadczonych przez administrację publiczną. Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ogólna liczba beneficjentów, którzy zostali objęci wsparciem w ramach wszystkich działań w programach operacyjnych, wyniosła ponad milion osób, a 12 000 projektów uzyskało dofinansowanie. Dominującą grupę objętych wsparciem w ramach SPO RZL stanowili: bezrobotni, kobiety, młodzież, osoby podnoszące kwalifikacje zawodowe oraz samozatrudnieni. Największą liczbę projektów zrealizowało województwo mazowieckie (123 projekty) oraz śląskie (65 projektów). Na kolejnych miejscach – województwa: lubelskie (49 projektów) oraz małopolskie (42 projekty) i kujawsko-pomorskie (39 projektów). W województwach podkarpackim i wielkopolskim powstało po 35 projektów, a w zachodniopomorskim – 31. Po 30 projektów zrealizowały województwa łódzkie oraz warmińsko-mazurskie. Województwo dolnośląskie wygenerowało 28 projektów, a podlaskie – 21. Region opolski zrealizował 17 projektów, pomorski – 16. Najmniejszą liczbę projektów miały województwa: lubuskie (11) i świętokrzyskie (10).

Deskryptory TESE: kapitał ludzki, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, kwalifikacje zawodowe, bezrobocie, placówka kształcenia dorosłych, poradnictwo zawodowe, potrzeby szkoleniowe, polityka oparta na badaniach
TESE descriptors: human capital, employability, vocational qualification, unemployment, adult education institution, vocational guidance, training need, evidence-based policy
  • Karska, K. (2008). Problematyka doradztwa zawodowego w projektach realizowanych w Polsce w ramach EFS SPO RZL w latach 2004-2006. Pobrane z http://www.cm.ecorys.pl/downloads/pdf/Doradztwo_w_EFS_Katarzyna_Karska.pdf