Tytuł badania: Matury w Białymstoku
Data: 1994
Badacz: Maria Bartnicka

Celem badania było określenie, ilu maturzystów na maturze z języka polskiego w latach 1993–1994 wybiera tematy związane z opracowaniem szkicu krytycznego albo analizą wiersza. Badaniem objęto 24 licea ogólnokształcące w Białymstoku, w tym dwa licea społeczne. Badanie wykazało, że maturzyści dość chętnie wybierają tematy wymagające od nich swobodnej wypowiedzi na tematy literackie. W 1993 roku 341 uczniów (z 2423) wybrało szkic krytyczny, 76 zaś – analizę wiersza. W 1994 roku maturę zdawało 2717 uczniów ze szkół biorących udział w badaniu. Spośród nich 387 osób wybrało szkic krytyczny (14,2%), analizę wiersza zaś – 127 osób (4,6%). Tematy te – jak się okazało – wybierają w większości uczniowie zdolni; 60% prac otrzymało oceny celujące, bardzo dobre i dobre.

Deskryptory TESE: język ojczysty, egzamin pisemny, przejście ze szkoły średniej do wyższej, rozumienie, literatura
TESE descriptors: mother tongue, written examination, transition from upper secondary to higher education, comprehension, literature
  • Bartnicka, M. (1995). Matury w Białymstoku. Polonistyka, 1, 37-38.