Tytuł badania: Pracodawca Roku 1999
Kolejne lata cyklu: 1997 1999 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Data: 1999
Badacz: Sebastian Stolorz

Celem badania było wyłonienie listy najbardziej poszukiwanych pracodawców przez studentów kierunków ekonomicznych i handlowych. Autorzy badania chcieli określić umiejętności i predyspozycje studentów, a także oczekiwania i preferencje zawodowe przyszłych absolwentów. W badaniu wzięło udział 4300 studentów, głównie z kierunków: zarządzanie i marketing oraz finanse i bankowość – w 43 uczelniach w całej Polsce. W badaniu posłużono się ankietą. Tytuł Pracodawcy Roku otrzymała – po raz czwarty – firma Arthur Andersen. Drugie miejsce zajęła firma PriceWaterhouseCoopers. Następne miejsca otrzymały kolejno firmy: Unilever, Procter&Gamble, Pekao SA oraz Bank Handlowy w Warszawie SA. Studenci przez ostatnie lata wykazywali coraz większe zainteresowanie korporacjami międzynarodowymi, które wypierały z czołówki listy spółki giełdowe. W edycji z 1999 roku okazało się, że przyszli absolwenci mają coraz większe zaufanie do firm krajowych, które traktują na równi z korporacjami międzynarodowymi. Studenci kierunków ekonomicznych i handlowych chcieliby, żeby ich pierwsze wynagrodzenie wynosiło średnio 2095 zł brutto. Po roku pracy chcieliby zarabiać 3189 zł brutto, a docelowo – 5532 zł brutto. Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie chcieliby zarabiać w pierwszej pracy około 3 tys. zł. Oczekiwania studentów pozostałych uczelni oscylują w przedziale od 1700 do 2300 zł. Studenci warszawskiej SGH docelowo chcieliby zarabiać 8,5 tys. zł. Studenci pozostałych uczelni są mniej wymagający – satysfakcjonowałaby ich płaca na poziomie od 4500 do 5500 zł. Studenci w większości znają język angielski (97%) i potrafią obsługiwać komputer; korzystają także z internetu. Ponad 80% studentów zna język niemiecki, 70% – język rosyjski. Ponad 80% respondentów potrafi obsługiwać programy: MS Word, MS Excel.

Deskryptory TESE: pracodawca, praca, przebieg kariery zawodowej, kariera zawodowa, satysfakcja zawodowa, rekrutacja pracowników, możliwości zatrudnienia, start zawodowy absolwentów, nauczanie języków obcych
TESE descriptors: employer, labour, career advancement, career, occupational satisfaction, recruitment, employment opportunities, transition from school to work, foreign language teaching
  • Stolorz, S. (2000). Arthur Andersen „Pracodawcą Roku 1999”. Nowe Życie Gospodarcze, 13, 34-35.