Tytuł badania: Pracodawca Roku 2006
Typ badania: cykliczne
Data: 2006
Badacz: Aneta Kołodziej

Celem badania było stworzenie rankingu firm Pracodawca Roku, wyłonionych na podstawie opinii studentów. Do badania zaproszono studentów (N = około 5000) ze wszystkich typów uczelni wyższych (N = 43) w takich miastach jak: Wrocław (Politechnika Wrocławska), Toruń (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), Lublin (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski), Łódź (Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka), Kraków (Akademia Rolnicza, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza), Warszawa (Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego), Szczecin (Uniwersytet Szczeciński), Koszalin (Politechnika Koszalińska), Gdańsk (Uniwersytet Gdański), Poznań (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Bankowa, Akademia Rolnicza), Opole (Uniwersytet Opolski) i in. Najbardziej pożądani pracodawcy 2006 roku: PWC, Procter & Gamble, Deloitte, PKO Bank Polski, Nestle Polska, Philips, Masterfoods Polska, Ernst & Young, Bank Millennium SA (miejsca z pierwszej dziesiątki – od pierwszego do dziesiątego; ranking liczył łącznie 50 miejsc). Do najbardziej preferowanych przez studentów branż należały: bankowość (27,6%), audyt albo księgowość 23,1%), finansowe (21,6%), reklama albo public relations (23,2%), konsulting albo doradztwo (22,2%), handel (20,4%). Najmniej pożądane branże: rolnictwo (1,4%), usługi prawnicze (1,9%), FMCG (3,8%), telekomunikacja albo elektronika (3,9%), organizacje pozarządowe (4,7%), szkolnictwo albo praca naukowa (5,7%) i in. Do najważniejszych czynników przy wyborze przyszłej pracy respondenci zaliczyli: dobrą atmosferę (84,5% wskazań), wynagrodzenie (88,2%), stopień satysfakcji z pracy (89,7%), szacunek dla prywatnego życia pracowników (85,4%), jasną ścieżkę kariery (80,1%), możliwość zdobywania wiedzy albo szkolenia (78,9%), gwarancję bezpieczeństwa zatrudnienia (79,6%), pracę wśród fachowców (68,6%). Na podstawie wyników badania stwierdzono, że ogólna opinia studentów na temat rynku pracy jest dość negatywna. Badani mieli poczucie, że absolwenci nie są gotowi do wejścia na rynek pracy (72,7% odpowiedzi); poza tym uważali, że proponowane zarobki są zbyt niskie (78,8%). 68,9% studentów sądziło, że bardzo trudno jest znaleźć pracę zgodną z zainteresowaniami. 45,3% badanych zauważyło, że kobiety na rynku pracy są dyskryminowane. Zdaniem 60,2% szansę na pracę na wolnym rynku mają tylko najlepsi; 69,3 osób stwierdziło, że interesująca praca wymaga dużej dyspozycyjności. Badanych pytano, czy zamierzają założyć swoją firmę. 28% chciałoby mieć firmę po kilku latach pracy na etacie. 7,6% wiedziało na pewno, że otworzą firmę zaraz po skończeniu studiów. 2,8% badanych już miało swoje firmy. 36,9% respondentów nie miało dotychczas żadnych doświadczeń zawodowych, 36,7% pracowało poniżej trzech miesięcy, 18,4% – od trzech miesięcy do roku, a 8% – powyżej roku. 2,1% badanych pracowało na pełnym etacie, 2,6% we własnej firmie, 64,5% nie pracowało wcale, 13,9% pracowało na umowę, a 12,2% w niepełnym wymiarze godzin. Do swoich największych atutów studenci zaliczyli: pracowitość (36,5%), łatwość nawiązywania kontaktów z innymi osobami (22,4%), kreatywność i ciekawe pomysły (21,8%). Za największe słabości studenci uznali: brak doświadczenia zawodowego (54,2%) i brak znajomości języków (10,7%) oraz lenistwo (10%) i brak solidnej wiedzy teoretycznej (9,3%).

Deskryptory TESE: rynek pracy, dostępność miejsc pracy, bezrobocie, praca, student, rekrutacja pracowników, przedsiębiorczość
TESE descriptors: labour market, access to employment, unemployment, labour, student, recruitment, enterpreneurship
  • AIESEC Polska. (2007). Raport. Pobrane z http://www.pracodawcaroku.org/