Tytuł badania: Badanie postaw i zachowań młodzieży wobec uzależnień i zagrożeń społecznych w Siedlcach
Data: 15 listopada 1999 – 16 grudnia 1999
Badacz: Bolesław Białas

Celem badania było określenie postaw i zachowań młodzieży wobec uzależnień i zagrożeń społecznych. Badaniem objęto 629 uczniów, w tym: 168 uczęszczających do klas szóstych i ósmych szkół podstawowych, 131 uczęszczających do pierwszych klas szkół gimnazjalnych oraz 330 uczęszczających do klas pierwszych i drugich szkół ponadpodstawowych. Uczniów z siedleckich szkół dobrano losowo i podzielono na dwie grupy: młodszych (klasa szósta i I gimnazjum) oraz starszych (klasa ósma oraz pierwsza i druga szkoły ponadpodstawowej). 25% młodszych uczniów i 15% starszych było ofiarami przemocy na terenie szkoły albo w najbliższym otoczeniu. Osoby z grupy młodszej wskazywały jako przejaw agresji najczęściej pobicie, osoby z grupy starszej – kradzieże. 58% badanych przynajmniej raz w życiu paliło papierosy. 19% respondentów zapaliło pierwszego papierosa, zanim ukończyli 11 lat. 16% badanych zaczęło palić pomiędzy 14. a 15. rokiem życia. Blisko 30% uczniów pali codziennie. Badanie nie wykazało dużej różnicy w paleniu papierosów przez dziewczęta i chłopców: w obu grupach nikotynizowało się 58% chłopców i 48% dziewcząt. Okazało się, że uczniowie zasadniczych szkół zawodowych palą więcej niż ich koledzy z innych typów szkół. 73% nadanych przynajmniej raz w życiu piło alkohol, z tego prawie połowa przynajmniej raz była pijana. 13% uczniów z grupy młodszej i aż 46% z grupy starszej najczęściej sięga po piwo. Uczniowie pijący alkohol najczęściej robią to podczas zabawy w dyskotece (27% wskazań) albo u kogoś w domu (26%); najrzadziej zaś piją u siebie w domu (15% wskazań). 37% uczniów młodszych i 75% starszych nie miało problemu z kupieniem piwa; większe trudności sprawia zdobycie wódki i bimbru. Jedynie 10-20% badanych spotkało się z odmową ze strony sprzedawców, kiedy chcieli kupić alkohol. Zarówno wykształcenie rodziców, jak i typ szkoły nie mają wpływu na odsetek pijących uczniów. Blisko 20% uczniów młodszych i ponad 50% starszych nie miałoby problemu ze zdobyciem narkotyków, jak sami zadeklarowali. 25% starszych badanych miało kontakt z narkotykami. Blisko 24% z nich dostało pierwszy narkotyk od kolegi w swoim wieku albo młodszego; 21% brało narkotyki w gronie przyjaciół. Ani wykształcenie rodziców, ani ich praca zawodowa nie mają wpływu na narkotyzowanie się uczniów.

Deskryptory TESE: przemoc, przemoc szkolna, przestępczość, resocjalizacja, narkomania, choroba, zdrowie
TESE descriptors: violence, bullying, dellinquency, correctional education, drug abuse, illness, health
  • Białas, B. (2000). Badanie postaw i zachowań młodzieży wobec uzależnień i zagrożeń społecznych w Siedlcach. Doradca. Biuletyn Oświatowy, 4, 42-44.
  • Białas, B. (2000). Badanie postaw i zachowań młodzieży wobec uzależnień i zagrożeń społecznych w Siedlcach. Doradca. Biuletyn Oświatowy, 5, 44-45.