Tytuł badania: Badanie porównywalności i obiektywizmu sprawdzania i oceniania prac uczniów przez egzaminatorów w latach 2002-2006
Typ badania: ewaluacyjne
Data: listopad 2006 – grudzień 2006
Badacz:

Celem badania była ocena jakości pracy egzaminatorów w poszczególnych rejonach przynależnych do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. Główne pytania badawcze (o charakterze ewaluacyjnym) brzmiały: czy egzaminatorzy oceniają prace zdających obiektywnie i porównywalnie; czy egzaminatorzy oceniają restrykcyjnie, czy liberalnie. Analizę oparto na wynikach egzaminów w zakresie sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, maturalnego. Badaniu poddano sposoby oceniania egzaminatorów z rejonów OKE w Poznaniu: Gorzowa, Zielonej Góry, Koszalina, Szczecina, Poznania, Leszna, Kalisza, Konina, Piły. Analizy ilościowej dokonano na podstawie średnich wyników punktowych rejonów, województw, typów miejscowości. Wyniki badania potwierdzają obiektywizm i porównywalność oceniania różnych egzaminatorów z poszczególnych rejonów okręgu poznańskiego. Sposób punktowania przez nich prac egzaminacyjnych okazał się jasny i rzetelny.

Deskryptory TESE: ocenianie, egzamin, ocena nauczycieli, kryterium oceny, krytycyzm
TESE descriptors: marking, examination, evaluation of teachers, evaluation criterion, critical sense
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. (2006). Badanie porównywalności i obiektywizmu sprawdzania i oceniania prac uczniów przez egzaminatorów w latach 2002-2006. Pobrane z https://www.oke.poznan.pl/pliki/badania_i_ewaluacje/ki_32.doc‎