Tytuł badania: Badanie postaw wychowawczych rodziców dzieci niepełnosprawnych
Data: [2005]
Badacz: Katarzyna Chrąściel

Badanie przeprowadzono w celu analizy zachowań oraz postaw wychowawczych osób wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. Próbę badawczą stanowiło 73 ojców oraz 120 matek uczniów uczęszczających do Zespołu Szkół Specjalnych przy Sanatorium Rehabilitacji dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Goczałkowicach-Zdroju. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano Kwestionariusz dla Rodziców M. Ziemskiej. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że 2/5 prezentowanych przez ankietowane matki postaw rodzicielskich kwalifikowało się do kategorii tzw. postaw umiarkowanie niepożądanych wychowawczo, postawy pożądane cechowały 38,1% matek, natomiast postawy niepożądane – 22,5%. Wśród ojców z kolei przeważały postawy pożądane, niepożądane stanowiły 31,8% zachowań respondentów, a niepożądane w stopniu umiarkowanym – 34,5%. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano ponadto, że w grupie matek najwięcej postaw pożądanych wychowawczo wystąpiło w kategorii dystansu. Analiza wyników na skali bezradności pozwoliła stwierdzić, że 28,3% kobiet oraz 50,9% mężczyzn odczuwało bezradność w procesie wychowawczym. Okazało się również, że w skali koncentracji więcej matek (32,5%) niż ojców (23,3%) wykazywało pożądane postawy. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami odnotowano także osiągnięcie niskich wyników w wymiarze górowania przez 43,3% ojców i 30,8% matek.

Deskryptory TESE: postawa, wychowanie dziecka, osoby niepełnosprawne, upośledzenie, dziecko, rodzice, relacja rodzice – dziecko, zachowania
TESE descriptors: attitude, child rearing, people with disabilities, disability, child, parents, parent-child relation, behaviour
  • Chrąściel, K. (2007). Badanie postaw wychowawczych rodziców dzieci niepełnosprawnych. Niepełnosprawność i Rehabilitacja, 4, 34-53.