Tytuł badania: Stan zdrowia psychofizycznego młodzieży a kultura fizyczna
Data: [1993] – [1994]
Badacz: Mieczysław Żarnowski

Celem badania było określenie procentowej i ilościowej dewiacji postaw uczniów klas I-IV LO w Tarnobrzegu. W tym celu wykorzystano listy klasowe ze szkolnego gabinetu lekarskiego. Łącznie przeanalizowano dane 1015 uczniów. Skrzywienie kręgosłupa miało: 23% czwartoklasistów, 29,6% trzecioklasistów, 23,2% drugoklasistów oraz 30,4% pierwszoklasistów. Płaskostopie zdiagnozowano u: 5,4% czwartoklasistów, 6,1% trzecioklasistów, 10,1% drugoklasistów oraz 10,9% pierwszoklasistów. Na alergie chorowało: 0,9% czwartoklasistów, 2,7% trzecioklasistów, 2,9% drugoklasistów oraz 1,1% pierwszoklasistów. Wadę wzroku miało: 16,8% czwartoklasistów, 14,3% trzecioklasistów, 18,9% drugoklasistów oraz 7,8% pierwszoklasistów. Na podstawie rozmów indywidualnych z uczniami stwierdzono, że 60% z nich systematycznie pali papierosy.

Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, rozwój fizyczny, wychowanie fizyczne, rozwój motoryczny
TESE descriptors: health, illness, physical development, physical education, motor development
  • Żarnowski, M. (1995). Stan zdrowia psychofizycznego młodzieży a kultura fizyczna. Silva Rerum, 1, 10-12.