Tytuł badania: Stan zdrowia dzieci i młodzieży w Polsce
Typ badania: cykliczne
Data: 1990
Badacz: Andrzej Zięba

Badanie miało charakter ankietowy i dotyczyło stanu zdrowia, zwyczajów żywieniowych i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce. Wyniki badania ujawniły, że 72% dziewcząt i 60% chłopców używało pasty z fluorem, jednocześnie co czwarty chłopiec i co dziesiąta dziewczynka myli zęby rzadziej niż raz w tygodniu. Co drugi uczeń co najmniej raz dziennie spożywał słodycze, co czwarty pił słodkie napoje. W dniu przeprowadzenia ankiety 14% dziewcząt i 11% chłopców poszło do szkoły bez śniadania, 24% chłopców i 18% dziewcząt nie spożyło w szkole żadnego posiłku. 12% dziewcząt mieszkających w miastach i 19% mieszkających na wsi nie jadło nic do obiadu. Tylko co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej miał wpływ na swoją dietę. Większość badanych jadło zbyt wiele tłuszczów zwierzęcych, kiełbas, cukru oraz soli, zbyt mało zaś ciemnego pieczywa, nieoczyszczonych kasz, ziemniaków, ryb, drobiu, warzyw, owoców bogatych w witaminę C i beta-karoten, grochu, fasoli. Co dziesiąty uczeń mieszkający w mieście miał przekroczony poziom cholesterolu. Co druga dziewczyna i co trzeci chłopiec poświęcali na zajęcia ruchowe mniej niż godzinę tygodniowo (nie licząc lekcji WF-u). Tylko co setny uczeń uprawiał w szkole sport, z czego co dziesiąty poświęcał na to godzinę dziennie. Co trzeci badany spędzał przed telewizją co najmniej dwie godziny dziennie, co trzeci chłopiec – cztery godziny i więcej. Czas poświęcany na zajęcia ruchowe ulegał dalszemu ograniczeniu w szkole średniej. Próby palenia miała za sobą prawie połowa uczniów w wieku od 11 do 16 lat, co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej palił – chłopcy częściej niż dziewczęta. W szkołach średnich paliło 15-35% uczniów. Papierosy palono na wagarach lub spotkaniach towarzyskich. 80% rodziców uczniów było palaczami. Około dwóch milionów dzieci wychowywało się w rodzinach z problemem alkoholowym, do 20. roku życia alkoholu nie próbowało 2% młodzieży. 36% chłopców i 19% dziewcząt przyznawało się do kontaktu z alkoholem przed ukończeniem 6. roku życia. 81% chłopców i 71% dziewcząt ze szkół podstawowych próbowało kiedyś alkoholu, najczęściej piwa. W 1990 roku w polskich poradniach odwykowych zarejestrowano 570 nieletnich. Do kontaktów z narkotykami przyznawał się co 15. uczeń polskich szkół, co czwarty uczeń warszawskich szkół średnich. 66% uczniów uważało się za zdrowych, co drugi oceniał swoją sprawność fizyczną jako dobrą lub bardzo dobrą, 4% jako złą. Najwyżej oceniali swoją sprawność co czwarty chłopiec i co piąta dziewczyna. 17% badanych potrafiło dokonać trafnej samooceny swojego stanu zdrowia, stan wiedzy na ten temat 23% badanych był bardzo zły, 20% – „żenujący”. Ponad połowa uczniów była zadowolona z życia, 26% była bardzo zadowolona. Jednocześnie co drugi uczeń narzekał na samotność – częściej dziewczęta niż chłopcy. Co trzeci polski uczeń wymagał stałej opieki lekarskiej, 70% miało próchnicę zębów. Około pół miliona dzieci było przewlekle chorych i/lub niepełnosprawnych. W przypadku chłopców można było stwierdzić więcej nieprawidłowości w zakresie zachowań zdrowotnych oraz większy odsetek zachorowalności i umieralności w każdym przedziale wiekowym. Dziewczęta częściej chodziły do lekarza, częściej też zażywały leki.

Deskryptory TESE: dziecko zagrożone, narkomania, płeć, zdrowie, wychowanie fizyczne, zachowania społeczne, problemy zdrowotne
TESE descriptors: child at risk, drug abuse, gender, health, physical education, social behaviour, health problems
  • Zięba, A. (1995). Dlaczego młodzież rzadko się uśmiecha. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 2, 17-20.