Tytuł badania: Społeczno-ekonomiczne położenie bezrobotnych
Typ badania: cykliczne
Data: sierpień 1993
Badacz:

Dane na temat wydatków osób bezrobotnych na kształcenie i opiekę nad dzieckiem pochodzą z ogólnopolskiego badania modułowego, przeprowadzonego w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przez GUS. Utrata pracy przez badanych oznaczała niemożność ponoszenia wydatków na różne formy kształcenia i opieki nad dziećmi – pierwszym etapem była niemożność regulowania opłat za komitet rodzicielski w szkole i jeszcze częściej opłat związanych z zapewnieniem dziecku opieki. Problemy tego rodzaju odczuwała jedna szósta ogółu gospodarstw dotkniętych bezrobociem oraz niemal jedna trzecia gospodarstw korzystających z różnych usług opiekuńczych, edukacyjnych i wypoczynkowych. Rodziny z dziećmi do sześciu lat rezygnowały z usług przedszkoli (16%) i żłobków (4%). Rodziny ze starszymi dziećmi (od siedmiu do 14 lat) rezygnowały z wyjazdów na kolonie i obozy (42%). Powyższe wskaźniki dotyczą rodzin, które zrezygnowały z usług pod wpływem bezrobocia (część rodzin nie korzystała z nich już wcześniej).

Deskryptory TESE: bezrobocie, dziecko, środowisko społeczno-kulturowe, finansowanie edukacji, wydatki na oświatę, placówka przedszkolna, wypoczynek, opieka nad dzieckiem
TESE descriptors: unemployment, child, socio-cultural environment, financing of education, educational expenditure, pre-primary institution, leisure, childcare
  • Społeczno-ekonomiczne położenie bezrobotnych: raport z badania modułowego przeprowadzonego w sierpniu 1993 r. w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. (1994). Warszawa: GUS. DPiDL.