Tytuł badania: Młodzież a środki uzależniające
Data: 19 grudnia 1994 – 20 grudnia 1994
Badacz: Jarosław Załęcki

Celem badania było poznanie postawy młodzieży wobec środków uzależniających – papierosów, narkotyków, alkoholu. Badanie ankietowe przeprowadzono w siedmiu szkołach średnich na terenie aglomeracji trójmiejskiej, objęto nim 101 klas szkolnych, ankietę wypełniło łącznie 2332 uczniów. 18% badanych paliło dość często i systematycznie, 21% okolicznościowo. 10% uznawało palenie za raczej szkodliwe, nie dostrzegało jego negatywnego wpływu na zdrowie i rozwój organizmu, co uznano za efekt powszechności palenia i reklam wyrobów nikotynowych. 42% stwierdziło, że większość kolegów/znajomych pali papierosy; według 28% osoby palące stanowiły w ich środowisku mniejszość. 11% nigdy nie piło alkoholu, 15% spróbowało go raz lub dwa; 54% piło rzadko i w wyjątkowych sytuacjach, 20% zawsze, gdy miało okazję. Najbardziej popularne były piwo (55%), wino (25%), następnie drinki (11%), wódka (7%). Dziewczęta paliły i piły w podobnym odsetku jak chłopcy, ci jednak częściej palili często i systematycznie, częściej pili zawsze, gdy mieli okazję, częściej pili alkohole wysokoprocentowe. 8% badanych wypiło alkohol po raz pierwszy w najmłodszych klasach szkoły podstawowej; najczęściej kontakt z alkoholem miał miejsce w wieku 11-14 lat. 22% po raz pierwszy paliło w szkole podstawowej; duży wzrost odsetka palących następował w pierwszej i drugiej klasie szkoły średniej – 13%. 34% młodzieży stwierdziło, że w ich środowisku narkotyki są łatwo dostępne; 36% zetknęło się z kimś, kto próbował dać lub sprzedać narkotyk, 12% znalazło się w takiej sytuacji raz, 16% kilka razy, 8% dość często. 66% znało w swoim środowisku kogoś mającego kontakt z narkotykami. Niecałe środowisko badanych wykazywało dezaprobatę dla narkotyków; na pytanie, co zrobiliby przyjaciele i koledzy, gdyby badany zaczął zażywać jakiś narkotyk, 10% odpowiedziało, że sami chcieliby spróbować, 14% – że mało by ich to obchodziło. 84% stwierdziło, że nawet sporadyczne używanie narkotyków jest bardzo szkodliwe, 11% – że używanie ich od czasu do czasu jest raczej szkodliwe, 5% – raczej nieszkodliwe. 12% przyznało się do używania narkotyków lub środków odurzających raz lub dwa razy, 11% kilka razy; doświadczenia takie miało 29% chłopców i 19% dziewcząt. Najczęściej przyznawano się do palenia marihuany (72% deklarujących używanie narkotyków), następnie do amfetaminy (7%), LSD i kokainy (po 2%), kompotu (1%), stosowania różnych leków (6%), wąchania kleju (4%). 5% zetknęło się bezpośrednio z narkotykiem w szkole podstawowej, 12% w pierwszej lub drugiej klasie szkoły średniej, 6% w wieku 17 i więcej lat; średni wiek inicjacji wynosił 15,5 roku. Miejscem używania narkotyków były dyskoteka, koncert (26% używających narkotyków), prywatka (24%), las lub park (14%), dom własny (11%) lub koledzy (15%), kawiarnia, klub (5%), szkoła (5%). 64% brało narkotyki pod wpływem namowy kolegi/koleżanki (64% zażywających), z własnej inicjatywy (28%), z propozycji dealera (7%). 75% badanych zażywających narkotyki twierdziło, że ich rodzice o tym nie wiedzą, 7% – że się domyślają, 15% powiedziało o tym rodzicom, 3% zostało przez nich nakrytych. Stwierdzono, że rodzina nie stanowi dla młodzieży oparcia; 18% sięgających po narkotyki przyszłoby z tym problemem do matki, 20% do ojca, 21% do rodzeństwa; do kolegi lub koleżanki zwróciłoby się 27%, do księdza 24%, 35% – do jakiejś poradni, 1% – do wychowawcy lub innego nauczyciela; 31% nie zwróciłoby się do nikogo. Stwierdzono, że częściej biorą narkotyki osoby uzyskujące gorsze wyniki w nauce oraz negatywnie oceniające atmosferę panującą w domu. Po narkotyki sięgało 43% osób niezadowolonych z własnego życia, 20% nieprzeżywających tego typu problemów. Rzadziej sięgali po nie badani deklarujący się jako wierzący (15%) niż jako poszukujący (34%), religijnie obojętni (41%) i niewierzący (57%). Częściej deklarowały branie narkotyków dzieci rodziców o wyższym wykształceniu (32%) niż średnim (19%) i zasadniczym zawodowym (11%), a także dzieci z rodzin dobrze sytuowanych (26%) niż z rodzin o przeciętnych lub złych warunkach materialnych (21%). Rzadziej brały narkotyki osoby spędzające czas bardziej twórczo i aktywnie (12-23%) niż realizujące bierny styl wypoczynku (37-55%).

Deskryptory TESE: młodzież, zdrowie, profilaktyka, narkomania, obszar miejski, problemy zdrowotne
TESE descriptors: youth, health, prevention, drug abuse, urban area, health problems
  • Załęcki, J. (1995). Młodzież a środki uzależniające. Polityka Społeczna, 7, 16-17.