Tytuł badania: Młodzież a seks
Data: [1996]
Badacz: Małgorzata Płońska-Krajewska

Przedmiotem badania było życie seksualne młodzieży i postawy uczniów wobec aborcji. Posłużono się techniką anonimowej ankiety. W sondażu wzięło udział 281 osób, w tym 158 dziewcząt i 123 chłopców, uczęszczających do ostatnich i przedostatnich klas liceów oraz techników. Pytano między innymi, czy uczniowie rozpoczęli już współżycie seksualne, a jeśli tak, to ilu mieli partnerów, czy mieli kontakty seksualne z osobami tej samej płci, czy używali środków antykoncepcyjnych oraz co sądzą o ustawie antyaborcyjnej. 32,5% chłopców i 10% dziewcząt miało już za sobą inicjację seksualną. 72,5% badanych chłopców miało więcej niż jedną partnerkę. Połowa dziewcząt, które rozpoczęły współżycie, miała jednego partnera. Dwie uczennice przyznały się do kontaktów seksualnych z innymi dziewczętami. 64,2% uczniów, którzy już współżyli, stosowało środki antykoncepcyjne (przede wszystkim prezerwatywy). Dwie uczennice zdecydowałyby się na usunięcie niechcianej ciąży, jeden chłopiec namawiałby dziewczynę do aborcji. 28,4% dziewcząt i 26,8% chłopców opowiedziało się za zalegalizowaniem aborcji. 20,2% uczennic i 22,7% chłopców aprobowało legalną aborcję w przypadku gwałtu albo zagrożenia życia matki. 50,6% dziewcząt i 30% chłopców było za całkowitym zakazem usuwania ciąży. 88% dziewcząt i 70,7% chłopców czerpie wiedzę na temat seksualności przede wszystkim z gazet, telewizji i książek (m.in. Z. Lew-Starowicza i A. Jaczewskiego).

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, literatura, postawa, wiedza, rozwój fizyczny
TESE descriptors: sex education, literature, attitude, knowledge, physical development
  • Płońska-Krajewska, M. (1996). Młodzież a seks. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 6, 35.