Tytuł badania: Pośpiech, stres, brak czasu dla najbliższych... i dzieci, i dorośli zagrożeni uzależnieniem
Data: 1999
Badacz: Elżbieta Czarnota

Przedmiotem badania ankietowego był poziom spożycia alkoholu i używania narkotyków wśród 321 uczniów klas VI-VIII losowo wybranej szkoły podstawowej w Lublinie. Uzyskano następujące wyniki: 32,3% uczniów słyszało o negatywnych skutkach alkoholu od swoich rodziców, 51,8% od nauczycieli, 15,9% nie posiadało takich informacji; 5% uczniów przyznało się do picia alkoholu dwa razy w tygodniu, 21,5% nigdy nie piło alkoholu, 24,5% doświadczyło już stanu upicia; 15% uczniów zaczęło pić alkohol rok przed badaniem, 41,8% w roku przeprowadzenia badania, 27,4% nie wiedziało, kiedy pierwszy raz wypili alkohol; do najczęściej spożywanych alkoholi należały piwo (47,9%), szampan (31,9%) i wino (20,2%); 49,3% badanych nie miało problemu z kupowaniem alkoholu; 9,3% uczniów stwierdziło, że w ich szkole występował problem picia alkoholu, a 21,5% – że występował problem brania narkotyków; 39,1% dzieci zadeklarowało, że mówiły rodzicom prawdę; u 8,3% badanych kontakty z rodzicami ograniczały się do wspólnego obiadu, u 31,7% do wspólnej kolacji; 38% badanych miało do czynienia z lotnymi rozpuszczalnikami, 11,1% z ecstasy, 1,1% z amfetaminą, 15% z innymi środkami odurzającymi, 22% nie brało żadnych narkotyków.

Autorskie słowa kluczowe: stres, uzależnienie
Author's Keywords: stress, addiction
Deskryptory TESE: zachowania społeczne, szkoła podstawowa, narkomania, relacja rodzice – dziecko, dziecko zagrożone, zdrowie
TESE descriptors: social behaviour, primary school, drug abuse, parent-child relation, child at risk, health
  • Czarnota, E. (2000). Pośpiech, stres, brak czasu dla najbliższych... i dzieci, i dorośli zagrożeni uzależnieniem. Problemy Alkoholizmu, 3, 27-28.