Tytuł badania: Sukcesy i porażki na egzaminie jako efekt przygotowania się samodzielnego i szkolnego
Data: 2007
Badacz: Henryk Palkij

Badanie miało na celu ustalenie, w jaki sposób egzaminy maturalne z historii i wiedzy o społeczeństwie wpływają na praktykę szkolną, sposób nauczania tych przedmiotów przez nauczycieli, na przygotowywanie się uczniów, a także zbadanie relacji pomiędzy ocenami szkolnymi a wynikami egzaminu. Analizie poddano wyniki egzaminu maturalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie w 2007 roku. Wpływ egzaminów na sposób nauczania historii i WOS-u daje się zauważyć zarówno podczas selekcji przez nauczyciela materiału nauczania, jak i przygotowania uczniów do różnych typów zadań. Nauczyciele, po weryfikacji arkuszy egzaminacyjnych, staranniej dobierają materiał omawiany na lekcjach, uwzględniając przy tym specyfikę egzaminu. Badacz przeanalizował wyniki uczniów na egzaminach maturalnych z historii i WOS-u, z czego wyciągnął wniosek o lepszym przygotowaniu merytorycznym niż poziomie opanowania poszczególnych umiejętności przez abiturientów.

Deskryptory TESE: egzamin, ewaluacja, nauczanie, niepowodzenie szkolne, niedostateczne osiągnięcia w nauce, historia, samoocena, samodzielne uczenie się, postępy w nauce
TESE descriptors: examination, evaluation, teaching, school failure, re-assessment, history, self-evaluation, independent learning, study progress
  • Palkij, H. (2007). Sukcesy i porażki na egzaminie jako efekt przygotowania się samodzielnego i szkolnego. W: B. Niemierko i M.K. Szmigel (red.), Uczenie się i egzamin w oczach uczniów (s. 586-596). Kraków: Grupa Tomami.