Tytuł badania: Profilaktyczne zajęcia pozalekcyjne
Typ badania: ewaluacyjne
Data: 22 września 2008 – 12 grudnia 2008
Badacz:

Badanie miało na celu ewaluację skuteczności zajęć profilaktycznych realizowanych w szkołach podlegających Urzędowi Miasta Legionowo. Trójpoziomowe badanie składało się z ewaluacji procesu, wyniku i wpływu. Jedną z technik badawczych była ankieta przeprowadzona wśród 308 uczniów korzystających z różnych rodzajów zajęć dodatkowych: sportowych, kulturalnych, matematyczno-informatycznych, biologiczno-chemicznych, artystycznych, zajęć z edukacji regionalnej i wiedzy o społeczeństwie, zajęć wspomagających uczniów w nauce i wzmacniających ich tożsamość. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano potrzebę organizacji profilaktycznych zajęć pozalekcyjnych z powodu wysokiego zainteresowania nimi uczniów oraz pozytywnych skutków, jakie dodatkowe formy aktywności przynoszą rozwojowi psychospołecznemu i fizycznemu młodzieży. Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono ponadto, że należy zwiększyć liczbę profilaktycznych kół sportowych (w tym przede wszystkim zajęć tanecznych, które cieszyły się największym zainteresowaniem legionowskiej młodzieży). Dodatkowo ustalono, że badani uczniowie najprawdopodobniej w sytuacji braku zajęć pozalekcyjnych czas wolny spędzaliby przed komputerem (32%) lub telewizorem (24%).

Deskryptory TESE: profilaktyka, edukacja zdrowotna, edukacja artystyczna, edukacja plastyczna, edukacja muzyczna, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia kulturalne, zajęcia wyrównawcze, zajęcia twórcze, ewaluacja
TESE descriptors: prevention, health education, art education, drawing, music education, supervised study, cultural activities, curriculum support, creative activities, evaluation
  • Zubel, M. (oprac.). (2009). Raport z badania dotyczącego spędzania wolnego czasu przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Toruniu. Pobrane z http://www.legionowo.pl/miasto/pliki/aktualnosci/2009/podsum.pdf