Tytuł badania: Uczenie się w opiniach uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Data: 2006
Badacz: Maria Krystyna Szmigel

Badanie miało na celu rozpoznanie trudności, które napotyka uczeń w trakcie swojej edukacji w szkole ponadgimnazjalnej i podczas przygotowania się do egzaminu maturalnego. Wyniki badania będą miały swoje zastosowanie praktyczne w działaniach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Badacze przeanalizowali ocenę maturzystów dotyczącą warunków uczenia się: częstotliwości nieodbywania się lekcji z przedmiotów maturalnych, znajomości wymagań egzaminacyjnych, przydatności matury próbnej. Omówiono sytuację społeczną (pozycją społecznę rodziców, ich wykształcenie, położenie materialne) uczniów i ich plany na przyszłość (przede wszystkim związanie z podjęciem studiów). Analizę oparto na wynikach badań przeprowadzonych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie w kwietniu 2006 roku wśród uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i techników). Badanie miało charakter praktyczny, rozpoznawczy (badanie w działaniu) i uogólniający. Kwestionariusze zostały wypełnione przez 1030 uczniów z 44 szkół z województw: lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego (doboru próby dokonano za pomocą autorskiego operatu przygotowanego przez R. Dolatę). Wyniki badania (m.in. dzięki analizie wariancji) potwierdziły konieczność większego zaangażowania się instytucji pedagogicznych w kształtowanie opinii uczniów o szkole i samym procesie uczenia się.

Deskryptory TESE: egzamin, ewaluacja, ocenianie, ewaluacja przez słuchaczy, ocena uczących się, szkolnictwo średnie, szkoła średnia
TESE descriptors: examination, evaluation, marking, evaluation by students, evaluation of students, secondary education, secondary school
  • Szmigel, M.K. (2007). Uczenie się w opiniach uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W: B. Niemierko i M.K. Szmigel (red.), Uczenie się i egzamin w oczach uczniów (s. 157-171). Kraków: Grupa Tomami.