Tytuł badania: „Proszę Pani, czy bociany przynoszą dzieci...?”
Data: [1999] – [2000]
Badacz: Małgorzata Falkiewicz-Szult

Przedmiotem sondażu był stosunek rodziców i nauczycieli do wychowania seksualnego dzieci w wieku przedszkolnym. W ankiecie wzięło udział 64 rodziców i 62 nauczycielki przedszkolne. Badanych zapytano: Jak Pani (Pan) postąpiłaby(łby), gdyby dziecko w wieku przedszkolnym zapytało, skąd się biorą dzieci? Do pytania przewidziano siedem możliwych odpowiedzi. ¾ badanych w takiej sytuacji skierowałoby uwagę dziecka na inny temat. Co piąty rodzic zadeklarował, że nie potrafi rozmawiać z dzieckiem na temat seksualności. Według 17,2% rodziców dzieci zdobędą wiedzę na temat poczęcia, kiedy dorosną. Tylko 6,2% rodziców powiedziałoby dziecku prawdę, dostosowaną do jego możliwości percepcyjnych. Trzy osoby odmówiłyby odpowiedzi na to pytanie z powodu zakazu wynikającego z tradycji katolickiej. Okazało się zatem, że rodzice są bezradni wobec podejmowania działań związanych z uświadomieniem seksualnym ich dzieci. Połowa badanych nauczycielek stwierdziła, że opowiedziałyby dziecku prawdę w taki sposób, by mogło ją zrozumieć. ¼ badanych zmieniłoby temat na inny, żeby odwrócić uwagę dziecka. Ponieważ nauczycielki okazały się bardziej świadome wagi uświadamiania dziecka co do seksualności człowieka, to one powinny nawiązać w tej kwestii współpracę z rodzicami. Właściwa realizacja wychowania seksualnego zależy w dużej mierze od odpowiedniego przygotowania rodziców.

Deskryptory TESE: edukacja przedszkolna, wychowanie seksualne, wychowanie dziecka, rozwój poznawczy, rozwój dziecka, relacja rodzice – dziecko
TESE descriptors: pre-primary education, sex education, child rearing, cognitive development, child development, parent-child relation
  • Falkiewicz-Szult, M. (2000). „Proszę Pani, czy bociany przynoszą dzieci...?” Wychowanie na co Dzień, 3, 25-28.