Tytuł badania: Wzory spożycia napojów alkoholowych przez młodzież szkół podstawowych klas starszych (VI-VIII) w środowisku wielkomiejskim
Data: styczeń 1990 – czerwiec 1990
Badacz: Anna Zawada

Celem badania było określenie wzorów spożycia alkoholu przez młodzież klas VI–VIII szkół podstawowych. Badaniem objęto 434 uczniów ze szkół podstawowych w Bielsku-Białej. Wśród nich było 250 chłopców i 184 dziewczęta. Do zebrania materiału wykorzystano ankietę. Na podstawie wyników badania wyodrębniono dwa główne wzory picia alkoholu przez młodzież: naśladowanie ludzi dorosłych (najczęściej z rodziny) oraz naśladowanie nieco starszych kolegów. Do najczęstszych motywów picia alkoholu badani uczniowie zaliczali przyczyny społeczne (spotkanie z rówieśnikami, kolegami, znajomymi) i indywidualne (wynikające z samopoczucia, świadomości potrzeby picia, bez odniesienia do innych osób). Najczęściej młodzież spożywała alkohol z okazji świąt, imienin i innych spotkań tego typu. To przede wszystkim chłopcy pili alkohol powodowani chęcią zaimponowania kolegom. Dziewczęta znacznie rzadziej sięgały po alkohol, by zyskać akceptację innych. Motywy indywidualne pojawiały się wśród badanych bardzo rzadko. Do picia z powodu złego samopoczucia przyznało się 10 chłopców i tyle samo dziewcząt. 37% chłopców i 53,3% dziewcząt zadeklarowało, że alkohol spożywają w towarzystwie rodziców. W towarzystwie kolegów napoje alkoholowe piło blisko 60% chłopców i 17,9% dziewcząt. Do samotnego picia przyznało się 4% chłopców i 4,3% dziewcząt. Najczęstszą okolicznością inicjacji alkoholowej w przypadku około 60% chłopców i dziewcząt były uroczystości różnego typu, np. imieniny, prywatka, koniec roku szkolnego. Dziewięć dziewcząt wyznało, że zostały zmuszone do wypicia alkoholu przez rodzinę. 12,4% chłopców i 21,7% dziewcząt zadeklarowało, że nie piją alkoholu wcale. Alkohol jest spożywany przez młodych ludzi najczęściej w domu (60,8% chłopców i 57,1% dziewcząt). W domu znajomych piło 17,6% chłopców i 4,3% dziewcząt. Chłopcy bardzo często sięgają po napoje alkoholowe w klubach, na wycieczkach (40,8%); w takich sytuacjach pije 17,4% dziewcząt.

Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, postawa, zachowania społeczne, obszar miejski, młodzież, szkoła podstawowa
TESE descriptors: health, illness, attitude, social behaviour, urban area, youth, primary school
  • Zawada, A. (1995). Wzory spożycia napojów alkoholowych przez młodzież szkół podstawowych klas starszych (VI-VIII) w środowisku wielkomiejskim na podstawie badań empirycznych. Kieleckie Studia Pedagogiczne i Psychologiczne, 10, 185-196.