Tytuł badania: Położenie życiowe dziecka, mieszkańca wsi popegeerowskiej
Data: [2006] – [2007]
Badacz: Małgorzata Wiśniewska

Badanie miało na celu diagnozę sytuacji dzieci wiejskich, zamieszkujących tereny popegeerowskie. W badaniu zastosowano dwa narzędzia badawcze: scenariusz rozmowy z dzieckiem oraz kwestionariusz wywiadu z rodzicami. Przeprowadzono 21 rozmów z dziećmi z klas IV-VI oraz 21 wywiadów z ich rodzicami. Zadawano pytania o warunki materialne, rodzaje aktywności życiowych, potrzeby i możliwości realizacji dzieci na polu kulturalno-edukacyjnym, jak również o aspiracje na przyszłość. Na podstawie zgromadzonego materiału ustalono, że najczęstszymi obowiązkami domowymi dzieci były utrzymywanie porządku w mieszkaniu, opieka nad młodszym rodzeństwem oraz pomoc w przygotowaniu posiłków. Zgodnie z udzielonymi odpowiedziami w ocenie badanych dzieci ich relacje z rodzicami były dobre. Do wspólnych zajęć rodzinnych należały odrabianie lekcji, sprzątanie oraz oglądanie telewizji. Jednocześnie odnotowano, że dzieci nie zawsze mogły liczyć na pomoc rodziców (przede wszystkim w zakresie nauki oraz spraw finansowych – w tym: opłacenia wycieczki, zakupienia potrzebnych rzeczy). Okazało się również, że szkoła była jedyną placówką organizującą życie kulturalne uczniów z terenów popegeerowskich.

Deskryptory TESE: szczebel lokalny, dziecko zagrożone, środowisko społeczno-kulturowe, środowisko, miejsce zamieszkania, nierówność społeczna, szczebel administracyjny, ubóstwo
TESE descriptors: local level, child at risk, socio-cultural environment, environment, place of residence, social inequality, administrative level, poverty
  • Wiśniewska, M. (2006/2007). Położenie życiowe dziecka, mieszkańca wsi popegeerowskiej. Pobrane z http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=3523