Tytuł badania: W kręgu przemocy: dziecko w rodzinie z problemem alkoholowym
Projekt badawczy:
  • Zjawisko przemocy domowej na terenie m.st. Warszawy
Data: 2004
Badacz: Katarzyna Kurza

Celem badania było określenie związku pomiędzy problemem alkoholowym w rodzinie a stosowaniem przemocy wobec dziecka. Za pomocą ankiety audytoryjnej przebadano 7172 uczniów (50,6%) i uczennic (49,4%) z klas piątych i szóstych szkół podstawowych, trzecich klas gimnazjów oraz trzecich szkół ponadgimnazjalnych. Jedno z pytań dotyczyło opisania problemu alkoholizmu i przemocy (fizycznej i psychicznej) w rodzinach. Dodatkowo uczniowie opisywali powyższe zjawiska wśród osób im znajomych (koledzy, rodzina). Wyniki badania wskazują na częstsze występowanie przemocy w rodzinach, w których jedno z rodziców nadużywa alkoholu, w porównaniu ze środowiskami pozbawionymi tego problemu, co ma bezpośrednie przełożenie np. na gorsze wyniki w nauce dzieci borykających się na co dzień z problemami rodzinnymi.

Deskryptory TESE: dziecko zagrożone, przemoc, obszar miejski, relacja rodzice – dziecko, relacja dorosły – dziecko, środowisko społeczno-kulturowe, rodzina, rodzice
TESE descriptors: child at risk, violence, urban area, parent-child relation, adult-child relation, socio-cultural environment, family, parents
  • Kurza, K. (2006). W kręgu przemocy: dziecko w rodzinie z problemem alkoholowym. Niebieska Linia, 1, 11-13.