Tytuł badania: Studenci a środki psychoaktywne. Próba zmiany zachowań i postaw poprzez program edukacyjny
Data: 1994
Badacz: Antoni Zieliński

Celem badania była próba określenia rozpowszechnienia środków psychoaktywnych wśród studentów i wskazania, jaki klimat moralny i intelektualny wokół okazjonalnego zażywania różnych środków istnieje w środowisku studenckim. Badaniem objęto 98 studentów drugiego i trzeciego roku warszawskiej uczelni humanistycznej. Zastosowano anonimową ankietę zawierającą trzy bloki pytań: o używanie środków psychoaktywnych, o oceny zdrowotnych następstw używania środków, o moralne oceny okazjonalnego używania środków przez studentów. Okazjonalnie piło wino 89% studentów, 4% regularnie; piwo odpowiednio 64% i 15%; wódkę 70% i 3%. 22% paliło papierosy okazjonalnie, 36% regularnie. 29% okazjonalnie paliło marihuanę, 2% regularnie; rozpowszechnienie pozostałych środków było dużo niższe, wynosiło odpowiednio 4% i 1% dla amfetaminy; 8% i 2% dla amfetaminy i grzybów; 1% i 1% dla kleju, rozpuszczalników; 1% i 1% dla heroiny, opiatów; 4% okazjonalnie zażywało marihuanę. Co najwyżej jednego środka okazjonalnie lub regularnie używało 14% badanych, od dwóch do czterech środków zażywało 59%, pięć i więcej (z 10 objętych listą) zażywało 27%. Użycie okazjonalne lub regularne pięciu i więcej środków było wyraźnie częstsze u studentów niż studentek, częściej studentów niewierzących niż wierzących i praktykujących, a także studentów, których matki miały wyższe wykształcenie. Bardzo wysokie ryzyko zdrowotne wiązało z okazjonalnym użyciem piwa i wina 2%, z piciem wódki 18%, z paleniem tytoniu 23%; 32% uznało je za bardzo małe w przypadku piwa, 23% – wina, 4% – wódki, 1% – tytoniu. Wysokie ryzyko 19% wiązało z paleniem marihuany, 43% z braniem amfetaminy, 54% – kokainy, 69% – LSD, 45% – kokainy. 30% badanych wiązało wysokie ryzyko z okazjonalnym lub regularnym zażywaniem co najwyżej czterech na dziewięć środków, 49% z zażywaniem pięciu albo sześciu, 21% co najmniej siedmiu. Studenci wierzący i praktykujący częściej wiązali duże ryzyko z braniem co najmniej pięciu środków psychoaktywnych. Okazjonalne palenie papierosów zdecydowanie potępiało 13%, palenie marihuany 14%, picie wódki 5%, zażywanie amfetaminy 39%, kokainy – 54%, heroiny – 60%, LSD – 47%; nie było osoby potępiającej zdecydowanie picie piwa i wina. Zdecydowanie nie potępiało palenia papierosów 31%, palenia marihuany 21%, picia piwa 60%, wina 50%, wódki 21%, brania amfetaminy 6%, zażywania heroiny i kokainy po 4%, LSD 7%. 28% badanych potępiało użycie co najmniej trzech środków, 40% – od czterech do pięciu, 32% – sześciu i więcej. Studentki częściej potępiały użycie sześciu i więcej środków; im wyższe wykształcenie matki, tym rzadziej dzieci miały skłonność do potępiania okazjonalnego używania wielu środków; studenci potępiający użycie pięciu i więcej środków zdecydowanie rzadziej używali okazjonalnie lub regularnie pięciu i więcej środków; studenci potępiający okazjonalne użycie wielu środków wiązali również z wieloma środkami duże ryzyko szkód zdrowotnych. Wykazano zatem pewien stopień koherencji między zachowaniami związanymi ze środkami a moralnymi ocenami takiego zachowania; pewien stopień koherencji między poglądami na temat szkodliwości środków a oceną moralną ich zażywania; nie wykazano zależności między konsumpcją różnych środków a poglądami na temat ich szkodliwości dla zdrowia.

Author's Keywords: attitudes, drug use, educational program
Deskryptory TESE: student, postawa, zdrowie, narkomania, profilaktyka
TESE descriptors: student, attitude, health, drug abuse, prevention
  • Zieliński, A. (1996). Studenci a środki psychoaktywne. Próba zmiany zachowań i postaw poprzez program edukacyjny. Alkoholizm i Narkomania, 3, 311-323.