Tytuł badania: Studenci a substancje psychoaktywne. Wyniki badań ankietowych w Gdańsku
Data: marzec 1996 – maj 1996
Badacz: Jolanta Wojciechowska

Przedmiotem badania było rozpowszechnienie substancji psychoaktywnych wśród studentów. W badaniu uczestniczyły 452 osoby, w tym 338 kobiet i 114 mężczyzn, z 13 kierunków Uniwersytetu Gdańskiego. Do zebrania materiału wykorzystano kwestionariusz do badań szkolnych ESPAD. W badanej populacji znaleźli się studenci takich kierunków jak: ochrona środowiska (12,8% ogółu), prawo (7,5%), filologia polska (11,1%), matematyka nauczycielska (3,3%), matematyka numeryczna (4,2%), fizyka (2%), geografia (2,2%), historia (4,4%), politologia (11,3%), biologia (14,8%), fizyka z matematyką (8,2%), filologia slawistyczna (7,1%) oraz ekonomia (11,1%). Wśród studentek było 3,2% osób, które nigdy nie piły alkoholu, 75,7% – które piły w ciągu 30 dni poprzedzających badanie, 94% – które piły w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, 96,8% – które w ogóle kiedykolwiek spożywały alkohol. 70,5% wszystkich studentów przynajmniej raz w życiu znalazło się w stanie upojenia alkoholowego. W związku ze spożyciem alkoholu znaczny odsetek respondentów miał problemy, np. doszło do kłótni albo sprzeczki (44,1% mężczyzn i 21,5% kobiet), przepychanki albo bójki (27,9% mężczyzn i 3,4% kobiet), utraty pieniędzy (12,6% mężczyzn i 2,2% kobiet), konfliktu z rodzicami (59,4% mężczyzn i 14,5% kobiet). 77,5% studentów i 92,5% studentek nigdy nie miało żadnych problemów wywołanych spożyciem alkoholu. Do najpopularniejszych trunków wśród młodzieży akademickiej należą: piwo, wino i wódka. W ciągu 30 dni poprzedzających badanie piwo piło 84,8% mężczyzn i 43,8% kobiet, wino – 48,6% mężczyzn i 58% kobiet, a wódkę – 59,8% mężczyzn i 39,8% kobiet. W tym samym czasie bimber spożywało 4,5% studentów i 0,6% studentek. 23,4% kobiet i 48,2% mężczyzn przynajmniej raz w życiu zażywało marihuanę, a 37,7% kobiet i 17,7% mężczyzn – leki uspokajające albo nasenne bez recepty. Do zażywania heroiny przyznało się 0,3% kobiet i 1,8% mężczyzn, LSD – 7,2% kobiet i 13,2% mężczyzn, amfetaminy – 4,8% kobiet i 8,8% mężczyzn. Wyniki badania ukazały coraz powszechniejsze zjawisko palenia papierosów wśród kobiet. Poza tym okazało się, że na każdym kierunku są studenci, którzy mieli w swoim życiu przynajmniej raz kontakt z narkotykami. Ze względu na zagrożenia zdrowotne i społeczne należy mieć szczególnie na uwadze picie alkoholu przez młodzież akademicką, zażywanie leków uspokajających i nasennych, marihuany, haszyszu, amfetaminy i innych środków psychoaktywnych.

Deskryptory TESE: narkomania, zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, profilaktyka, nauki o zdrowiu
TESE descriptors: drug abuse, health, illness, health problems, prevention, health sciences
  • Wojciechowska, J. (1999). Studenci a substancje psychoaktywne. Wyniki badań ankietowych w Gdańsku. Serwis Informacyjny. Narkomania, 2, 34-40.