Tytuł badania: Studenci 2000
Data: kwiecień 2000
Badacz: Krzysztof Frączyk, Krzysztof Frączyk, Jerzy Mellibruda

Celem badania było określenie używania alkoholu i innych środków psychoaktywnych przez studentów w Polsce. Badaniem objęto 9372 osoby studiujące na pierwszym i trzecim roku studiów dziennych w 40 uczelniach wyższych z ośmiu miast: Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. W badanej grupie było 52% kobiet i 48% mężczyzn. Badanie wykazało, że 75% studentów piło alkohol przynajmniej raz w miesiącu poprzedzającym badanie. Płeć okazała się czynnikiem różnicującym częstotliwość picia – mężczyźni używali alkoholu częściej niż kobiety; odsetek osób pijących wyniósł 80% w grupie mężczyzn i 68% w grupie kobiet. 25% osób w miesiącu poprzedzającym badanie upiło się raz, 6,5% trzy razy albo więcej. 51,6% studentów miało przynajmniej raz w życiu kaca, 24,5% opuściło zajęcia akademickie z powodu upicia się. 21,8% respondentów przyznało, że po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu zrobili coś, czego potem żałowali. Do najczęściej wymienianych powodów picia studenci zaliczyli: picie z określonej okazji (69,61%), dla towarzystwa (46,56%), dla rozluźnienia i poprawy samopoczucia (48,37%). 47,07% badanych przyznało, że alkohol im smakuje. 15,49% studentów przyjmowało środki nasenne albo uspokajające przynajmniej raz w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie; leki zażywali bez konsultacji lekarskiej. Do używania konopi indyjskich przyznało się 9,75% badanych. 1,16% respondentów przyjmowało LSD, 0,72% ekstazy. 7,88% badanych zadeklarowało, że kiedyś palili papierosy, ale udało im się rzucić nałóg. 63,77% spośród wszystkich badanych nie paliło papierosów. Do wypalania pół paczki dziennie przyznało się 4,58% badanych, do wypalania więcej niż 20 papierosów dziennie – 1,44%. 26,18% mężczyzn i 29,46% kobiet doświadczało w przeszłości przykrych sytuacji w rodzinie związanych z piciem alkoholu. 26,73% osób było ofiarami przemocy psychicznej, 18,37% – fizycznej.

Deskryptory TESE: narkomania, zdrowie, choroba, profilaktyka, terapia, terapia zajęciowa, postawa, krytycyzm
TESE descriptors: drug abuse, health, illness, prevention, therapy, occupational therapy, attitude, critical sense
  • Wyniki badań "Studenci 2000". (2008). Pobrane z http://www.parpa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=127&Itemid=179