Tytuł badania: Studenci 2004. Raport z badania ankietowego na temat używania substancji psychoaktywnych przez studentów
Data: 2004
Badacz: Janusz Sierosławski

Zasadniczym celem badania było oszacowanie zjawiska używania przez studentów substancji psychoaktywnych, a tym samym zdobycie wiedzy użytecznej przy planowaniu działań profilaktycznych w środowisku studenckim. Podstawowymi pytaniami badawczymi były zatem pytania o liczbę studentów, którzy mieli doświadczenia z tego typu substancjami oraz o stopień nasilenia tych doświadczeń. Badanie miało również na celu diagnozę i pomiar czynników wpływających na zasięg zjawiska, zarówno po stronie popytu, jak podaży. W badaniu poruszono takie kwestie jak: dostępność substancji psychoaktywnych; gotowość do podjęcia prób z tymi środkami; przekonania na temat ich szkodliwości; doświadczenia w zakresie problemów związanych z ich używaniem. Wszystkie te kwestie poddano pomiarowi ilościowemu. Na pierwszym miejscu pod względem rozpowszechnienia wśród studentów znajdują się przetwory z konopi indyjskich, czyli marihuana lub haszysz. Przynajmniej raz w życiu próbowało ich 35,6% badanych. Do aktualnych użytkowników zalicza się 20,6% badanych, a do przyjmowania w czasie ostatnich 30 dni przyznało się 10,0%. Na drugim miejscu pod względem rozpowszechnienia lokuje się amfetamina – 11,1%, eksperymentujących 3,7% użytkowników i 1,5% używających często. Trzecie miejsce należy do ecstasy – odpowiednio 4,7%, 2,9% i 1,2%. LSD używało przynajmniej raz w czasie całego życia 3,4% badanych, w czasie ostatnich 12 miesięcy – 0,9% i w czasie ostatnich 30 dni – 0,2% badanych.

Deskryptory TESE: dorosły student, edukacja zdrowotna, narkomania, pomiar, problemy zdrowotne, profilaktyka
TESE descriptors: mature student, health education, drug abuse, measurement, health problems, prevention
  • Sierosławski, J. (2004). Studenci 2004. Raport z badania ankietowego na temat używania substancji psychoaktywnych przez studentów. Pobrane z http://www.narkomania.org.pl/czytelnia/24,Studenci-2004-raport-z-badania-ankietowego-na-temat-uzywania-substancji-psychoaktywnych-przez-studentow#a1