Tytuł badania: Czy warto brać na parę lat?
Data: 1995
Badacz:

Przedmiotem badania było przygotowanie gmin z Kielecczyzny do przejmowania szkół. Badaniem, przeprowadzonym z inicjatywy Kieleckiego Sejmiku, objęto 71 gmin. Posłużono się ankietą zawierającą następujące pytania: Czy gmina opowiada się za obligatoryjnym przejęciem szkół z dniem 1.01.1996? Jaka, zdaniem gminy, powinna być forma finansowania szkolnictwa podstawowego (dotacja, subwencja, zadanie własne)? Czy gmina przygotowana jest kadrowo do przejęcia zadania jako organ prowadzący szkolnictwo podstawowe? W jaki sposób gmina będzie realizować zaproponowany przez Prezydium Sejmiku harmonogram prac przygotowawczych? Na jakim etapie przygotowań do przejęcia szkolnictwa znajduje się gmina obecnie? Ile środków w 1995 r. z budżetu gminy przeznaczonych zostanie na dofinansowanie bieżącego utrzymania szkół oraz inwestycji? Tylko siedem gmin opowiedziało się za obligatoryjnym przejęciem szkół podstawowych. Negatywny stosunek gmin objętych badaniem do przejęcia szkół motywowany był takimi czynnikami jak: brak jasno sformułowanych zasad finansowania szkolnictwa, nieuregulowany stan prawny szkół i gruntów szkolnych, zły stan budynków szkolnych. 29 gmin uważało, że są dobrze przygotowane pod względem kadrowym do przejęcia szkół.

Deskryptory TESE: administracja edukacyjna, placówka edukacyjna, polityka edukacyjna, rządzenie, szczebel lokalny, nadzór
TESE descriptors: educational administration, educational institution, education policy, governance, local level, supervision
  • Winiarski, L. (1995). Czy warto brać na parę lat? Wspólnota : pismo samorządu terytorialnego, 23, 10.