Tytuł badania: Pilotażowe Badanie Absolwentów UW
Data: 8 czerwca 2011 – 16 sierpnia 2011
Badacz: Barbara Jancewicz

Celem badania było poznanie sytuacji absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego. Badanie przeprowadzono metodą CAWI (system Ankieter) na grupie 3 939 absolwentów UW, których dane kontaktowe znajdowały się w bazie adresów e-mail. Respondenci dokonali oceny odbytych na UW studiów i wypowiedzieli się na temat jakości kształcenia, programu nauczania oraz wad i zalet studiowania na wybranym przez siebie kierunku. Absolwenci zostali także poproszeni o nakreślenie swojej obecnej sytuacji edukacyjno-zawodowej: dodatkowych kursów lub studiów, sytuacji materialnej, poszukiwania pracy, związku wykonywanej pracy z kierunkiem studiów. Dodatkowo ocenili pracę Biura Karier UW. Wyniki badania pozwoliły na sprecyzowanie wniosków, m.in.: studiowanie na więcej niż jednym kierunku nie wpływa istotnie na atrakcyjny start zawodowy absolwentów; wysoka średnia ocen w trakcie studiów wpływa na kontynuowanie nauki, ale nie zwiększa szans na zdobycie regularnej pracy zarobkowej.

Deskryptory TESE: absolwent, absolwent szkoły wyższej, polityka oparta na badaniach, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, studia wyższe, student, ocena uczących się, rynek pracy, uniwersytet, jakość kształcenia
TESE descriptors: school leaver, graduate, evidence-based policy, training-employment relation, higher education course, student, evaluation of students, labour market, universty, quality of education
  • Jancewicz, B. (bdw.). Pilotażowe Badanie Absolwentów UW. Pobrane z http://www.bss.uw.edu.pl/aktualnosci/Badanie_Absolwentow_UW.pdf