Tytuł badania: Zależności między zdolnościami motorycznymi a cechami somatycznymi i właściwościami energetycznymi
Data: [1994]
Badacz: Bogusława Gierat

Przedmiotem badania była zależność między zdolnościami motorycznymi a cechami somatycznymi i właściwościami energetycznymi u studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Badaniem objęto 60 osób, w tym 30 kobiet i 30 mężczyzn w wieku od 20 do 24 lat. W ramach badania: zmierzono podstawowe cechy somatyczne, czyli masę i wysokość ciała, oceniono podstawowe wskaźniki energetyczne, czyli Vo2max i maksymalną moc aerobową (MMA), zdiagnozowano kondycyjne, koordynacyjne i hybrydowe zdolności motoryczne. Testy motoryczne, zastosowane do oceny poziomu zdolności motorycznych, diagnozowały: zdolności kondycyjne: m.in. siłę statyczną dłoni, siłę eksplozywną, wytrzymałość biegową średniego czasu; zdolności hybrydowe: szybkość biegową i zwinność; zdolności koordynacyjne: częstotliwość ruchów, szybkość reakcji, równowagę statyczną, równowagę dynamiczną, orientację przestrzenną i różnicowanie ruchów. Tak jak przewidywano, zdolności kondycyjne studentów Akademii Wychowania Fizycznego były najsilniej powiązane z cechami somatycznymi i wskaźnikami energetycznymi. Zauważono ponadto związek pomiędzy masą i wysokością ciała a wynikami próby siły statycznej dłoni. Wyniki badania pokazały, że większa wysokość ciała i duże wartości maksymalnej mocy anaerobowej sprzyjają sile eksplozywnej badanej populacji. Smukła budowa ciała – jak się okazało – wpływa pozytywnie na wyniki skoku w dal z miejsca, jednak tylko w przypadku kobiet. Zauważono korelacje pomiędzy wynikami biegu wahadłowego a Vo2max – studenci o wysokiej sprawności procesów tlenowych osiągali lepsze wyniki w teście. Stwierdzono, że pomiędzy cechami somatycznymi i energetycznymi a wynikami zdolności prób hybrydowych zachodzi słaby związek. Związek ten potwierdza, że smukła budowa ciała ma pozytywny wpływ na lepszy wynik biegu szybkościowego albo zwinnościowego. Wystąpiły ponadto istotne korelacje wyników prób zdolności hybrydowych z MMA wśród mężczyzn. Nie stwierdzono związków statystycznie istotnych pomiędzy cechami somatycznymi i energetycznymi a zdolnościami koordynacyjnymi. Na podstawie wyników badania sformułowano następujące wnioski: istnieje silny związek między cechami somatycznymi i energetycznymi studentów a ich zdolnościami kondycyjnymi; cechy energetyczne wiążą się w większym stopniu z poziomem zdolności wytrzymałościowych, a somatyczne – z poziomem zdolności siłowych; cechy somatyczne i energetyczne nieznacznie wiążą się z poziomem zdolności hybrydowych studentów.

Deskryptory TESE: rozwój motoryczny, rozwój fizyczny, zdrowie, wychowanie fizyczne, sprzęt sportowy
TESE descriptors: motor development, physical development, health, physical education, sports equipment
  • Gierat, B. (1995). Zależności między zdolnościami motorycznymi a cechami somatycznymi i właściwościami energetycznymi. Zeszyty Metodyczno-Naukowe, 7, 39-47.