Tytuł badania: Konflikty młodzieży z rodzicami
Data: 1992
Badacz: Mirosława Wawrzak-Chodaczek

Przedmiotem badania były konflikty młodzieży z rodzicami. Badaniami objęto 115 uczniów z ośmiu szkół: państwowego liceum ogólnokształcącego (48,7%), społecznego (6,1%), technikum (16,4%) i szkół zawodowych (28,7%). Wiek młodzieży mieścił się w przedziale 15-20 lat, z przewagą szesnasto- i osiemnastolatków. 28,7% matek i 16,5% ojców miało wykształcenie średnie, 14,2% ojców i 12,2% matek – wykształcenie wyższe. Pozostali legitymowali się wykształceniem zawodowym, 0,7% podstawowym. Stwierdzono, że w rodzinach 88,7% uczniów występują konflikty między dziećmi a rodzicami, przy czym wykształcenie rodziców nie ma wpływu na intensywność i częstotliwość takich sporów. 33,2% dziewcząt z liceum państwowego i 22,6% chłopców z zasadniczych szkół zawodowych głównie wdaje się w spory i zatargi z rodzicami. W 71% przypadków konflikty występowały stosunkowo często. Mimo to 85,5% uczniów stwierdziło, że atmosfera panująca w ich domach rodzinnych jest dobra albo bardzo dobra. 3,4% respondentów uważało, że ich stosunki z matkami są złe. Pozostali jednak mieli lepsze relacje z matkami niż z ojcami. Jedną z przyczyn pogorszonych kontaktów z ojcami był alkoholizm. Tylko 3% badanych zwierza się ojcom ze swoich problemów. Do najczęstszych przyczyn powstawania konfliktów młodzież zaliczała przede wszystkim: formę spędzania wolnego czasu (33,3% wskazań), niepowodzenia szkolne (31,3%), dobór znajomych (22,6%), zainteresowania (15,6%), ubiór (13,9%), zachowanie (9,1%). 2,8% osób nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie. Do przyczyn ze strony rodziców młodzież zaliczyła: nieadekwatność postaw rodzicielskich do wieku dzieci, np. nadopiekuńczość, brak zrozumienia problemów dorastającej młodzieży, zbyt wysokie aspiracje, brak tolerancji, różnice światopoglądowe, przesadna kontrola, zbyt rygorystyczne postawy, cechy osobowościowe rodziców. Wśród przyczyn ze strony dzieci respondenci wymieniali: słabe wyniki w nauce, nieodpowiednie wykorzystywanie czasu wolnego, lekceważenie obowiązków domowych, niewłaściwe zachowanie się, ubiór, krytyczny stosunek do rodziców.

Deskryptory TESE: rozwiązywanie problemów, konflikt, rozstrzygnięcie sporu, relacja rodzice – dziecko, relacja dorosły – dziecko, rodzice, rodzina
TESE descriptors: problem solving, conflict, dispute settlement, parent-child relation, adult-child relation, parents, family
  • Wawrzak-Chodaczek, M. (1995). Konflikty młodzieży z rodzicami. Acta Universitatis Wratislaviensis. Prace Pedagogiczne, 105, 115-123.