Tytuł badania: Internet w dydaktyce Wojskowej Akademii Medycznej
Data: kwiecień 1995
Badacz: Jan Kaczmarek, Zdzisław Kajdos, Krzysztof Rzepecki, Barbara Zbrzezna

Przedmiotem badania był internet (TIK) w dydaktyce Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Ankietę przeprowadzono wśród tych studentów, którzy posiadają konta sieciowe i korzystają z usług sieciowych. Wyniki ankiety wykazały, że 60% badanych korzysta tylko z poczty elektronicznej. 15% studentów wykorzystuje ponadto FTP, 15% FTP i Gophera, 10% FTP, Gophera oraz Telnet. Tylko 5% studentów posiadających pocztę elektroniczną czeka na uruchomienie takich usług jak USENET, WWW, Wais, IRC. W ramach korzystania z poczty elektronicznej studenci posługują się indywidualną wymianą informacji (70%), w tym w kraju (90%) i z zagranicą (10%). 30% studentów korzysta z takich usług jak: listy dyskusyjne (np. „lek-med” – lista medyczno-biologiczna w WAM w Łodzi) oraz elektroniczne serwisy informacyjne (np. Gazeta Lekarska GALEN). 30% studentów korzystających z FTP pozyskiwało pliki o tematyce naukowej, a 70% badanych wyszukiwało innych zasobów, np. gier, zdjęć, sterowników, programów antywirusowych). W ramach sesji telnetowych studenci wyszukiwali materiały za pomocą serwerów Archie (65%), przeglądali zasoby biblioteczne (30%), korzystali z kont założonych na komputerach w innych miejscach (5%).

Deskryptory TESE: Internet, e-mail, korzystanie z Internetu, dostęp do Internetu, sieć komputerowa, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: Internet, e-mail, Internet usage, Internet access, computer network, ICT
  • Kaczmarek, J., Rzepecki, K., Kajdos, Z. i Zbrzezna, B. (1995). Internet w dydaktyce Wojskowej Akademii Medycznej. Komputer w Edukacji, 2, 39-46.