Tytuł badania: Przeprowadzenie badania losów zawodowych absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z lat 2004-2006
Data: [2007]
Badacz: Katarzyna Babula, Agnieszka Czarnecka

Badanie miało na celu weryfikację zawodowych losów absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. W przeprowadzeniu badania pomocny był kwestionariusz ankiety wypełniony przez 52 absolwentów uczelni, którzy ukończyli studia w latach 2004-2006. Respondenci wypowiadali się na temat ich aktualnego statusu na rynku pracy, sposobów i okresu poszukiwania pracy, planów edukacyjno-zawodowych (w tym migracji w celach zarobkowych). Sporo miejsca poświęcono ocenie oferty edukacyjnej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, w szczególności przydatności wiedzy zdobytej podczas studiów w wykonywaniu obowiązków pracowniczych. 94,23% respondentów miało pracę. 38,77% chciało pracować albo pracowało w prywatnej firmie; 26,53% chciało pracować albo pracowało w firmie państwowej. Ponad połowa respondentów szukała pierwszej pracy już podczas studiów, a 43,14% po obronie dyplomu. 29 osób szukało pracy do trzech miesięcy, 11 do sześciu. Z pomocy biura karier skorzystało 12 absolwentów, 15 – z pomocy znajomych, ośmiu szukało pracy poprzez ogłoszenia w prasie, a 15 – w internecie. Wyniki badania, zdaniem ich autorek, przyczynią się do optymalnego dostosowania programów studiów do potrzeb rynku pracy.

Deskryptory TESE: absolwent, absolwent szkoły wyższej, popyt na absolwentów, profil zawodowy, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, bezrobocie, migracja
TESE descriptors: school leaver, graduate, demand for graduates, professional profile, employability, unemployment, migration
  • Raport roczny z realizacji pracy badawczej w ramach badań własnych uczelni wyższych : Przeprowadzenie badania losów zawodowych absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z lat 2004-2006. Pobrane z http://www.sgsp.edu.pl/kariera/losyzawodowe/wyniki_badania_losow_zawowodych_absolwentow_2004_2006.pdf